Ból

Ból między łopatkami – co jest jego przyczyną? Poznaj ćwiczenia, które cię od niego uwolnią

Ból między łopatkami – co jest jego przyczyną? Poznaj ćwiczenia, które cię od niego uwolnią

Odczuwasz dyskomfort w kręgosłupie, na wysokości odcinka piersiowego? Ból między łopatkami jest dolegliwością, na którą często skarżą się dorośli. Może to być objaw choroby kręgosłupa, ale też zwykłego przeciążenia lub wady postawy. Jest to częsta dolegliwość wśród kobiet ciężarnych.

Kogo może spotkać ból pleców między łopatkami?

Niestety – praktycznie każdego. Najczęściej skarżą się na tę dolegliwość osoby pracujące przez długie godziny w pozycji siedzącej, szczególnie w nienaturalnym wygięciu lub nieprawidłowej postawie. Ból między łopatkami często przytrafia się:

  • informatykom;
  • dentystom;
  • grafikom;
  • dziennikarzom;
  • pracownikom biurowym;
  • osobom pracującym przy produkcji lub zbiorach.

Przyczynia się do niego pozycja siedząca lub stojąca, pochylona do przodu. Takie długotrwałe utrzymywanie pleców w wymuszonej, spiętej pozycji niekorzystnie oddziałuje nie tylko na kości kręgosłupa, ale też na mięśnie, powięź i tkanki miękkie.

Bóle pleców między łopatkami – charakterystyka

Bóle kręgosłupa między łopatkami mogą wyglądać różnie – zależy to od konkretnej przyczyny dolegliwości i od samego człowieka. Czasem jest to ból rozlany na cały odcinek piersiowy, promieniujący nawet do klatki. W innych przypadkach jest miejscowy – ciągły lub niestały. Może nasilać się przy dotykaniu, przyjmowaniu różnych pozycji lub wykonywaniu niektórych ruchów. Jeśli źródłem bólu są spięcia mięśni, możesz mieć ograniczony zakres ruchu, np. przy prostowaniu.

Ból między łopatkami – przyczyny

Skąd bierze się ta dolegliwość? Duże znaczenie ma postawa ciała przyjmowana w ciągu dnia. Niekorzystnie działa zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek. Jest to szczególnie niebezpieczne dla twojego organizmu, jeżeli nie wykonujesz żadnych przeciwdziałających ćwiczeń rozciągających ani zwiększających mobilność i siłę pleców.

Bóle kręgosłupa między łopatkami – przyczyny chorobowe

Niestety, problem bólu między łopatkami nie zawsze można przypisać złej postawie. Czasem ma on źródło w zdecydowanie poważniejszych i trudniejszych do wyleczenia dolegliwościach. Należą do nich:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – atakuje krążki i stawy międzykręgowe, trzony kręgów i więzadła. Krążki stają się odwodnione i stopniowo się zapadają. W efekcie kręgosłup traci swoją stabilność. Na kręgach tworzą się też narośle, które uciskają struktury nerwowe i powodują ból pleców między łopatkami, a także uniemożliwiają normalne poruszanie się;
  • dyskopatia – jest to wysunięcie krążka międzykręgowego, do którego najczęściej dochodzi na odcinku szyjnym. Tego typu zmiany mogą jednak promieniować bólem aż do łopatek. Dolegliwości mogą nasilać się lub zanikać w zależności od ułożenia ciała i szyi;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – jest to choroba reumatyczna, o podłożu autoimmunologicznym. Wraz z nią pojawiają się ból między łopatkami, sztywność kręgosłupa i ograniczona mobilność. Powyższe zmiany mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia kręgosłupa. Dolegliwości są odczuwalne na całych plecach, lecz szczególnie w odcinku piersiowym. Mogą powodować też problemy z oddychaniem;
  • wady postawy – np. skolioza (skrzywienie boczne) lub kifoza (nienaturalnie małe lub duże wygięcie kręgosłupa).

Ból między łopatkami – przyczyny niezwiązane z kręgosłupem

Silny ból między łopatkami, promieniujący do klatki piersiowej, lub punktowy ból pleców wcale nie muszą być związane z chorobami kręgosłupa. Powodów ich powstawania może być wiele, a nie wszystkie z nich są tak oczywiste. Do innych przyczyn bólu między łopatkami i w innych obszarach pleców należą:

  • choroby internistyczne – dolegliwości bólowe w plecach mogą pojawiać się na skutek chociażby chorób jamy brzusznej – żołądka, trzustki, wątroby i przełyku. Może to być cokolwiek, począwszy od wrzodów, aż po nowotwory;
  • problemy kardiologiczne – dotykające mięśnia sercowego, osierdzia lub będące zwiastunem stanu przedzawałowego;
  • choroby układu oddechowego – szczególnie płuc;
  • półpasiec;
  • stany chorobowe stawu barkowego – uszkodzenia mechaniczne, zwichnięcia, zapalenia tkanek;
  • przerzuty nowotworowe – w szczególności raka piersi, płuc, prostaty, tarczycy lub nerek;
  • choroby psychiczne – ból między łopatkami czasem wywołuje nerwica, depresja, stany lękowe, uzależnienia oraz przeszłe urazy i traumy. Kondycja pleców i innych części ciała jest ściśle związana ze stanem psychicznym człowieka.

Co na ból mięśni między łopatkami?

Jeżeli w twoim przypadku ból między łopatkami jest ostry, przewlekły i nasila się zamiast przemijać – udaj się do lekarza. Konsultacja zawsze zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Lekarz musi ustalić twój ogólny stan zdrowia, historię zachorowań, czas trwania i częstotliwość pojawiania się bólu oraz wszelkie objawy, które mu towarzyszą. W celu szczegółowej diagnozy, należy osłuchać płuca, ocenić wrażliwość jamy brzusznej i żeber, zbadać mobilność kręgosłupa i ocenić sylwetkę pacjenta.

Aby dokładnie określić, co powoduje bóle pleców między łopatkami, zaleca się wykonanie następujących badań dodatkowych:

  • zdjęcie RTG;
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny;
  • USG;
  • badania laboratoryjne.

Przy stwierdzeniu poważnej choroby i nieprzemijającego bólu pleców między łopatkami, lekarz może przepisać ci środki sterydowe. Jeśli dolegliwości mają swoje źródło w problemach psychicznych i emocjonalnych, warto zastosować preparaty antydepresyjne lub relaksujące. 

W ostateczności, w niektórych przypadkach niezbędna jest operacja pleców. Może mieć to zastosowanie szczególnie przy piekącym bólu pleców między łopatkami, co jest dość rzadką przypadłością. W takiej sytuacji wykonuje się chirurgiczne usunięcie tkanki bliznowatej i przynajmniej częściową rekonstrukcję ścięgien. Znacznie częściej jednak wystarczają leczenie farmakologiczne i rehabilitacja.

Ból między łopatkami – domowe i alternatywne leczenie

Jeśli przyczyna bólu nie jest ci znana lub wiesz, że to nic poważnego, pomocne mogą okazać się zwykłe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przyczynią się one do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości i mogą przynieść sporą ulgę. Do skutecznych, domowych sposobów na ból mięśni między łopatkami zalicza się też wygrzewanie pleców termoforem lub plastrami.

W leczeniu bardzo pomocna jest rehabilitacja. Jeśli ból między łopatkami nie jest związany z żadną chorobą ani poważnym urazem, metody fizjoterapeutyczne pomogą ci go zlikwidować. Zalicza się do nich:

  • masaże;
  • fale TENS;
  • kurację polem magnetycznym;
  • ultradźwięki.

Skuteczne może okazać się też leczenie alternatywne – akupunktura lub akupresura. Na rozluźnienie pleców świetnie sprawdzają się ciepłe kąpiele. Aby zwiększyć ich skuteczność, wykorzystaj do kąpieli sól Epsom, olejek lawendowy, siarkę lub specjalną matę do hydromasażu.

Ból między łopatkami – ćwiczenia

Leczenie bólu mięśni między łopatkami opiera się w dużej mierze na ćwiczeniach. Mają one zmniejszyć obciążenie i spięcie pleców. Gdy ból jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia poruszanie się, mogą wystarczyć nawet ćwiczenia oddechowe. Jeżeli dolegliwości nie uniemożliwiają ci ruchu, możesz wykonać następujące ćwiczenia na ból między łopatkami:

  • usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami i rękami ułożonymi nad głową. Powoli wyginaj kręgosłup wypychając klatkę do przodu. Utrzymaj taką otwartą pozycję przynajmniej przez około 5 sekund. Następnie powróć do neutralnego ułożenia kręgosłupa. Powtórz to ćwiczenie kilkakrotnie;
  • nadal siedząc na krześle, pochyl głowę w kierunku lewego barku. Aby odczuć głębsze rozciąganie, połóż lewą rękę na prawej skroni, lekko dociskając głowę. Pozostań w tej pozycji przez około pół minuty. Następnie zmień strony. Możesz jeszcze dodać pochylenie głowy w przód i w tył. W ten sposób doskonale rozciągniesz mięśnie szyjne, które często promieniują bólem do łopatek;
  • usiądź na krześle tyłem do ściany. Ręce ustaw w pozycji skrzydełek – tak, aby dotykały ściany. Następnie napnij ramiona i dociskaj je do ściany. Utrzymaj to napięcie przez kilka sekund, po czym rozluźnij się bez opuszczania rąk. Możesz powtarzać to ćwiczenie z różnymi kątami ustawienia rąk.

Powyższe ćwiczenia na ból między łopatkami wykorzystują tylko twoje ciało i oparcie. Natomiast bardzo korzystny może okazać się specjalny, umiarkowanie twardy wałek. Możesz położyć się na nim na podłodze i delikatnie rolować plecy, rozmasowując spięcia okolicy kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa między łopatkami – kiedy udać się do lekarza?

Najczęściej ból pleców związany jest z nieprawidłową postawą, nerwicą lub spięciem mięśni. Jak odróżnić to od poważnych dolegliwości chorobowych? Do niepokojących objawów towarzyszących bólowi między łopatkami należą:

  • odkrztuszanie krwi;
  • gorączka;
  • nadmierne pocenie się;
  • ubytki neurologiczne;
  • utrata przytomności;
  • pieczenie i ból nasilający się przy oddychaniu.

Ból między łopatkami najczęściej jest po prostu efektem napięcia mięśni kręgosłupa. Przytrafia się często osobom, które pracują długie godziny bez zmiany pozycji. Może też nasilać się na skutek aspektów psychologicznych, takich jak lęki lub stres. Niekiedy jednak pojawia się piekący ból pleców między łopatkami, spowodowany chorobami. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza, który dobierze dla ciebie możliwie najlepsze leczenie. Nigdy nie ignoruj bólu kręgosłupa między łopatkami – nieleczony może przyczynić się do problemów z plecami i ich mobilnością.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *