Ból

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra – jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra – jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa lędźwiowego, inaczej nazywany bólem lędźwiowym, to częsta dolegliwość wielu Polaków. Jakie są jego przyczyny? W jaki sposób działać, gdy kręgosłup boli na odcinku lędźwiowym? W jaki sposób przeciwdziałać występowaniu tej dolegliwości? Sprawdź!

W skrócie:

  • Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego mogą być różne i obejmować nadwyrężenie mięśni kręgosłupa, rwę kulszową lub zwyrodnienie więzadła biodrowo-lędźwiowego.
  • Leczenie może obejmować odpoczynek, a także zastrzyki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe, zimne i ciepłe okłady.
  • Zmiany w stylu życia, takie jak unikanie przeciążania kręgosłupa i angażowanie się w aktywność fizyczną, mogą pomóc w zapobieganiu bólowi kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do biodra.

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do biodra

Istnieje kilka przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Każda z nich może być leczona w inny sposób. Bardzo często ból ten przechodzi również sam. Zdarza się jednak, że wskazana jest wizyta u specjalisty, zwłaszcza gdy ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do biodra. Co może go powodować? W jaki sposób leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra? Czy możesz mu w jakiś sposób przeciwdziałać?

przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do biodra

Nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych

Nieodpowiednie ułożenie się podczas snu czy intensywny wysiłek fizyczny mogą sprawić, że nasze mięśnie w okolicy lędźwi będą odpowiadać bólem. W takim przypadku wystarczy odpocząć i nałożyć na obolałe miejsca ciepły lub zimny kompres. Ból całkowicie minie po kilku dniach. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra – rwa kulszowa?

Jedną z przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do prawego lub lewego biodra może być rwa kulszowa. Taki ból promieniować może również w stronę uda, łydki lub stopy i dotyczyć jednej kończyny lub obu. 

Jeśli ból występuje w towarzystwie innych objawów, jest bardzo prawdopodobne, że wymagana będzie operacja. Jakie to objawy?

  • zaburzenie czucia;
  • mrowienie;
  • drętwienie;
  • osłabienie;
  • niedowład kończyny;
  • zaburzenia funkcji seksualnych;
  • problemy w czasie oddawania moczu lub stolca.
ból kręgosłupa lędźwiowego - inne niepokojące objawy

Rwa kulszowa to przypadłość, której rozwojowi mogą sprzyjać inne dolegliwości. Jakie choroby współtowarzyszące sprawiają, że rwa kulszowa może się rozwinąć i wymagana będzie interwencja lekarza? 

  • wielogodzinne siedzenie, schylanie się, podnoszenie ciężarów, stanie, wstrząsy i wibracje ciała;
  • wady wrodzone i predyspozycje genetyczne;
  • brak aktywności fizycznej – słabe mięśnie głębokie;
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • stres;
  • osteoporoza;
  • ciąża;
  • nadwaga lub otyłość;
  • wiek;
  • cukrzyca;
  • nieprawidłowa postawa ciała.

Zwyrodnienie więzadła biodrowo lędźwiowego

Zapalenie i zwyrodnienie więzadła biodrowo-lędźwiowego, nazywane entezopatią więzadła, może być powodem bólu, który odczuwany jest na wysokości talerza biodrowego. Promieniuje on do prawej lub lewej strony. Ból lędźwiowy może również promieniować do pachwiny, biodra albo pośladka. Aby go wyleczyć, musisz przyjąć serię zastrzyków przeciwzapalnych. 

przesilenie dolnego odcinka kręgosłupa

W jaki sposób leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra?

Jeżeli ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący w stronę biodra nie jest spowodowany poważną chorobą, możesz ulżyć sobie maściami przeciwbólowymi. Przydać się również mogą zimne i ciepłe okłady. Jeżeli ból w dolnym odcinku kręgosłupa wywołany został przesileniem, powinieneś przede wszystkim odpocząć. 

Ważne

W przypadku rwy kulszowej objawy ustąpią same, a lekarze wysyłają pacjentów na operacje jedynie w ostateczności. W czasie ciąży problem ten pojawia się nie tylko z uwagi na wzrost masy ciała, ale także przez zmianę środka ciężkości. Problem tkwi w tym, że dolegliwości bólowe związane z rwą kulszową mogą utrzymywać się około miesiąca. Z pomocą przychodzi farmakoterapia, która pozwoli uciszyć ból.

Czego należy unikać?

Należy też dowiedzieć się od lekarza, czego trzeba unikać. Jeżeli twój stan na to pozwala, do leczenia powinien dołączyć rehabilitację. Pozwala ona nie tylko na zmniejszenie dolegliwości bólowych, które spowodowane są napięciem mięśni. Przede wszystkim rehabilitant uczy cię, w jaki sposób sobie radzić w razie nawrotu choroby, jakie ćwiczenia wykonywać i na jakie ruchy zwracać szczególną uwagę. 

Odpowiedni styl życia, aktywność fizyczna, wygodny materac i brak przeciążenia kręgosłupa pozwolą ci uniknąć problemów z bólem kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do biodra. Jeżeli jednak do takiego bólu dojdzie, nie musisz wpadać w panikę. Nie musi on oznaczać nic poważnego. Na dojście do siebie będziesz potrzebować kilku dni. W tym okresie warto postawić na odpoczynek. Przydadzą się także okłady i maści rozgrzewające lub przeciwbólowe. 

Jeżeli jednak ból nie ustępuje przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak drętwienie czy brak czucia, natychmiast udaj się do lekarza. Wczesne wykrycie problemów i postawienie diagnozy pozwala nie tylko na zmniejszenie bólu, ale również na jego skrócenie.

Często zadawane pytania

W jakiej pozycji spoczywa odcinek lędźwiowy?

Odcinek lędźwiowy znajduje się w dolnej części pleców i zazwyczaj spoczywa w lekko zakrzywionej pozycji.

Jak odróżnić ból biodra od rwy kulszowej?

Ból biodra jest zwykle zlokalizowany w stawie biodrowym i może być odczuwany w pachwinie, podczas gdy rwa kulszowa charakteryzuje się bólem promieniującym w dół nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców do pośladków i nóg.

Czego należy unikać w przypadku zapalenia stawu biodrowego?

Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego powinny unikać czynności wymagających nadmiernego skręcania lub zginania stawu biodrowego, takich jak głębokie przysiady lub wypady. Ważne jest również, aby unikać aktywności, które wiążą się z ruchami o dużej sile uderzenia, takimi jak bieganie lub skakanie.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *