Staw barkowy jest jedną z bardziej skomplikowanych konstrukcji ludzkiego ciała. Łączy on rękę z tułowiem. W jego konstrukcję wchodzi kilka mniejszych stawów. Razem umożliwiają największy zakres ruchów spośród wszystkich części ciała. Bark jest połączeniem struktur kostnych, więzadeł, mięśni, ścięgien i kaletki. Nic więc dziwnego, że ból barku może być niezwykle dokuczliwy. Gdy ta skomplikowana konstrukcja została uszkodzona, jakikolwiek ruch ręką staje się bolesny lub wręcz niemożliwy.
Ból barku – przyczyny
Bark to trzeci najbardziej podatny na urazy staw. Częściej uszkadzane są tylko kolana i stawy skokowe. Nic dziwnego – ręka używana jest praktycznie do każdego typu czynności. Do najczęstszych przyczyn bólu barku zalicza się przeciążenia, powtarzane mikroprzeciążenia i urazy tkanek miękkich. Może przytrafić ci się to podczas uprawiania sportu, ale też w trakcie wykonywania najzwyklejszych, codziennych czynności.
Bóle barku i ręki mogą nasilać się wraz z wiekiem. Organizm jest wówczas bardziej podatny na różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe. Dolegliwości w obrębie tego stawu mogą być też powiązane z zapalnymi chorobami reumatycznymi. Bywa, że jest to manifestacja chorób innych narządów – np. zawału serca lub nowotworu płuc.
Ból barku przy podnoszeniu ręki
Może to oznaczać uszkodzenie stożka rotatorów. Tworzą go cztery mięśnie i ich ścięgna. Ta konstrukcja jest odpowiedzialna za utrzymanie barku w odpowiedniej pozycji. Stożek rotatorów może zostać uszkodzony podczas powtarzania monotonnych czynności – szczególnie przy utrzymywaniu rąk nad głową.
Bolący bark przy podnoszeniu ręki oznacza, że doszło do przeciążenia lub zerwania rotatora. Ból zwykle zlokalizowany jest z przodu lub boku ramienia. Może nasilać się w nocy oraz podczas podnoszenia ręki. Przyczyną takiego uszkodzenia może być:
- nagłe szarpnięcie barku, np. podczas jazdy komunikacją miejską;
- praca z rękami nad głową, np. wieszanie zasłon;
- gra w siatkówkę lub inne sporty wymagające podnoszenia rąk nad głowę.
Uporczywy ból w barku
Niemal połowa wszystkich tego typu dolegliwości spowodowana jest zespołem ciasnoty podbarkowej. Wówczas dochodzi do zablokowania możliwości wślizgiwania się kości ramiennej w wyrostek barkowy. Ten stan zwyrodnieniowy powstaje najczęściej na skutek działań przez długie miesiące – nie nagłego urazu.
Głównym objawem jest ból barku przy podnoszeniu ręki pod kątem 60–120 stopni. Jest to tzw. bolesny łuk. Dolegliwości mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Zespół ciasnoty barkowej najczęściej dotyka osób powyżej 40. roku życia.
Ból lewego barku przy zginaniu łokcia
Ból barku może manifestować się po jednej lub obu stronach. Wszystko zależy od przyczyny tej dolegliwości. Odczuwasz ból prawego barku lub lewego ramienia tylko przy zginaniu łokcia? Mogło dojść do uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego. Biegnie ono pionowo wzdłuż przodu ramienia. Zapalenie w tym miejscu może być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub chorobą zapalną.
Bóle barku w nocy
Czasem dolegliwości bólowe nie mają nic wspólnego z wykonywanymi czynnościami. Bóle barku w nocy i podczas spoczynku są niepokojącą oznaką wskazującą na zapalne choroby stawów. Do przyczyn mogą należeć:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- dna moczanowa;
- polimialgia reumatyczna;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- infekcyjne zapalenie stawów.
Powyższe choroby najczęściej powodują przerost błony maziowej i gromadzenie się płynu wewnątrz stawu. Ból barku jest w takiej sytuacji tylko jednym z kilku objawów. Choroby zapalne są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania.
Ból barków i ramion – objawy
Oprócz oczywistego bólu często pojawiają się też zaburzenia mobilności lub całkowite zablokowanie. Może dojść też do osłabienia siły mięśniowej barku. Niektórzy zauważają też słyszalne trzaski lub chrupanie stawów podczas wykonywania ruchów.
Bolący bark – leczenie
Podstawową metodą leczenia bolącego barku jest rehabilitacja. Wszystko jednak zależy od konkretnej przyczyny uszkodzenia. Lekarz może zalecić ci unieruchomienie barku lub przeciwnie – zwiększenie jego mobilności. Czasem stosuje się miejscowe zastrzyki znieczulające lub doustne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Ból barku może wymagać wykonania badania obrazowego w celu ustalenia jego przyczyny. Jeśli rentgen, ultrasonografia ani rezonans magnetyczny nie dają jednoznacznych odpowiedzi – lekarz zleca badania laboratoryjne. Mogą to być:
- OB;
- CRP;
- morfologia;
- RF;
- aCCP;
- kwas moczowy.
Jeżeli w barku zgromadził się płyn, najczęściej trzeba go usunąć ze stawu. W okresie nasilonego bólu lepiej unieruchomić bark i stosować okłady łagodzące.
Bóle w barku – ćwiczenia
Możesz doprowadzić do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych barku i ramienia, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że są one bardziej skuteczne jako profilaktyka lub uzupełnienie leczenia. Nie powinny zastąpić profesjonalnej terapii.
Ćwiczenia na bóle w barku:
- stań w lekkim rozkroku, ręce trzymaj blisko tułowia, zgięte w łokciu. Do wykonania ćwiczenia będzie ci potrzebna piłka o średnicy około 15 cm. Powinna znajdować się pomiędzy łokciem a tułowiem. Wykonuj ruch rotacji barku na zewnątrz, jednocześnie dociskając piłkę do tułowia;
- pozycja ciała powinna być taka sama jak powyżej. Będzie potrzebna ci taśma do ćwiczeń. Jeden jej koniec umieść pod stopą – drugi trzymaj w dłoni. Zacznij z wyprostowanymi ramionami. Następnie podnoś je do kąta 90 stopni. Taśma powinna się wówczas napinać, a przy opuszczaniu luzować;
- do tego ćwiczenia także będzie ci potrzebna taśma. Powinna ona być zaczepiona w stabilnym miejscu znajdującym się za tobą, powyżej twojej głowy. Oba końce taśmy trzymaj w rękach i stań w wykroku. Ćwiczenie polega na napinaniu taśmy, przy wykonaniu wyprostu ramion. Tułów i łokcie powinny pozostać proste.
Maść na ból barku
Możesz też złagodzić ból barku środkami dostępnymi bez recepty w aptece. Działają one miejscowo na bolesne miejsce. Maść na ból barku zawiera niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – ibuprofen, naproksen, diklofenak. Dodatkowym ukojeniem mogą być maści rozgrzewające lub chłodzące. Zapytaj farmaceutę o najlepszy środek w twojej sytuacji. Jeżeli takie środki na ból barków i ramion okazują się nieskuteczne – udaj się do lekarza po maść na receptę. Takie leki zawierają większe dawki substancji czynnych.
Ból barku może spotkać osoby będące praktycznie w każdym wieku. Zdarza się, że jest to jedyna dolegliwość, a czasem to jeden z kilku objawów chorobowych. Przyczyny bólu barku mogą być różne – od przepracowania i urazów po choroby zakaźne lub zapalne. Leczenie przebiega różnie, w zależności od powodu problemu. Najczęściej zaleca się unieruchomienie stawu oraz doraźne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli męczy cię ból barku, udaj się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje problem i pomoże z jak najszybszym, skutecznym leczeniem.
Zobacz też:
- Mięsień naramienny – anatomia i funkcje. O czym świadczy ból tej okolicy barku?
- Kiedy wykonuje się badanie MRI barku?
- Ból lewej ręki – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Rozpoznaj źródło dolegliwości
- Ból i sztywność w stawach, czyli zapalenie kaletki – jak wrócić do pełni sił i mobilności?
- Dokucza Ci ból karku? Sprawdź, jak możesz się go pozbyć!
- Ból łokcia – co może oznaczać? Przyczyny, diagnostyka i leczeni
- Ból między łopatkami – co jest jego przyczyną? Poznaj ćwiczenia, które cię od niego uwolnią
- Dokucza ci ból biodra? Sprawdź, co może być jego przyczyną!