Altacet to popularny lek w formie żelu lub tabletek. Zazwyczaj stosowany jest w przypadku różnych urazów, a także stłuczeń i oparzeń. Dostępny jest w każdej aptece bez recepty. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania leku? Czy może powodować działania niepożądane? Sprawdź!
Altacet – co to jest?
Altacet to lek, który działa przeciwbólowo i łagodząco. Zwykle jest stosowany w formie żelu (75 g), jednak dostępne są również tabletki (6 sztuk po 1 g). Możesz go stosować na urazy, stłuczenia, obrzęki i oparzenia pierwszego stopnia. Substancją czynną leku jest octanowinian glinu. W składzie żelu znajdują się także etanol 96%, woda oczyszczona, lewomentol, wodorotlenek sodu, karbomer i parahydroksybenzoesan metylu. W przypadku tabletek substancje pomocnicze to krospowidon, kwas borowy i stearylofumaran sodu.
Altacet – zastosowanie
Altacet stosuje się w przypadku obrzęków po urazach, stłuczeniach, a także przy oparzeniach pierwszego stopnia. Obrzęki stawowe i pourazowe również są wskazaniem do stosowania leku w formie maści lub tabletek.
Altacet – dawkowanie i droga podania
Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lek w formie żelu można stosować 3-4 razy na dobę. Nakłada się go miejscowo. Należy pamiętać, by skóra została wcześniej dokładnie oczyszczona i wysuszona. Najlepiej stosować formę okładów wysychających. Nie należy ich jednak owijać ani stosować okluzji. Z kolei Altacet w tabletkach trzeba rozpuścić w około 50 ml ciepłej wody, a następnie tak przygotowany roztwór wykorzystać do kompresów, opatrunków i okładów. Należy pamiętać, by za każdym razem używać jedynie świeżego, a nieużyty wylać.
Altacet – przeciwwskazania do stosowania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Poza tym nie powinno się nakładać leku na uszkodzoną i podrażnioną skórę oraz duże rany. Pamiętaj, że to lek do krótkotrwałego i objawowego stosowania. Nie powinno się nim smarować także dzieci poniżej 3. roku życia, natomiast u starszych należy zachować ostrożność.
Altacet – możliwe działania niepożądane
Jeśli zauważysz niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej wymienia się wśród nich pieczenie, rumień i świąd w miejscu użycia leku.
Zobacz też:
- Tetralysal – jakie jest zastosowanie leku?
- Chlorchinaldin – poznaj zastosowanie i dawkowanie preparatu!
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Metypred – jak działa i kiedy go stosować?
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Structum – poznaj zastosowanie i dawkowanie leku!
- Linomag – jakie jest zastosowanie leku? Sprawdź!
- Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane