Baza leków

Acodin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać Acodin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Acodin to dostępny bez recepty lek przeciwkaszlowy. Występuje w formie tabletek i syropu, również w dawce dla dzieci. Może być podawany od 6. roku życia. Skuteczny w łagodzeniu objawów infekcji. 

Acodin –  co to jest?

Acodin jest lekiem o działaniu przeciwkaszlowym. Dostępny bez recepty. Występuje w formie tabletek z dawką 15 mg w opakowaniach po 10, 20 bądź 30 sztuk, a także w formie syropu dla dorosłych oraz dla dzieci (z dawką 50%). 

Lek Acodin zawiera dwie substancje czynne, dekspantenol oraz bromowodorek dekstrometorfanu. 

Połączenie obu składników pozwala na skuteczniejsze i przedłużone działanie przeciwkaszlowe. 

Substancje te charakteryzuje działanie na ośrodek kaszlu. Nie wpływają na zmniejszenie czynności oddechowej. 

Dodatkowo podczas terapii z wykorzystaniem leku Acodin wspierana jest regeneracja błon śluzowych dróg oddechowych. 

Działanie leku Acodin jest bardzo szybkie. Efekty przeciwkaszlowe pojawiają się po 15 minutach i utrzymują około 6 godzin. 

Acodin –  zastosowanie

Lek Acodin stosowany jest w objawowym leczeniu suchego kaszlu, w którym nie ma miejsca zaleganie żadnej wydzieliny w drogach oddechowych. 

Zażywanie leku Acodin jest skuteczne, przy kaszlu występującym w trakcie przeziębienia, ale również po urazach klatki piersiowej. 

Lekarze zalecają lek Acodin przy kaszlu wynikającym z ekspozycji na wziewne substancje drażniące. 

Acodin –  dawkowanie i droga podania

Lek Acodin musi być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza, bądź informacjami znajdującymi się w ulotce. Zarówno w przypadku tabletek, jak i syropu możliwe jest przyjmowanie leku niezależnie od spożywanych posiłków. Napoje ani pokarm nie wpływają na stopień przyswajania substancji aktywnych. 

Dawkowanie tabletek u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia obejmuje zażywanie 1 tabletki w odstępach 4-godzinnych, bądź jednocześnie 2 tabletek co 8 godzin. Nie należy przekraczać 8 tabletek na dobę. 

Syrop Junior można podawać dzieciom powyżej 6 roku życia 4 razy na dobę, po 5 ml. 

Syrop Duo u dorosłych pacjentów dawkuje się identycznie, 4 dawki po 5 ml w ciągu doby.  

Acodin –  przeciwwskazania do stosowania

Lek acodin nie powinien być przyjmowany przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik aktywny lub pomocniczy. Dodatkowo przeciwskazaniem do terapii z wykorzystaniem leku Acodin jest astma oskrzelowa oraz niewydolność oddechowa, bądź realne ryzyko jej wystąpienia. 

Nie należy łączyć leku Acodin z inhibitorami MAO, zarówno w trakcie przyjmowania, jak i do 14 dni po ich odstawieniu.

Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek lub wątroby powinni zachować szczególną ostrożność podczas zażywania leku Acodin. Może być konieczne zmniejszenie dawki jednorazowej lub wydłużenie odstępów. 

Nie stwierdzono negatywnych interakcji leku z innymi substancjami oraz alkoholem.  

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować zażycie leku Acodin z lekarzem. Substancje aktywne przenikają zarówno do mleka matki, jak i przez barierę łożyskową. Lekarz może indywidualnie podąć decyzję o wyższości korzyści nad potencjalnym ryzykiem. 

Lec Acodin może wywoływać objawy uzależnienia. 

Acodin –  możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Acodin może wywoływać rzadkie, zwykle niegroźne działania niepożądane. Najczęściej spotykane są zawroty głowy, niewielka wzmożona senność oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Jeśli jednak pojawią się niepokojące i zagrażają życiu objawy, takie jak ostra reakcja alergiczna, objawy neurologiczne, zaburzenia psychotyczne lub ruchy mimowolne, należy niezwłocznie przerwać terapię oraz udać się do lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *