Przerost prostaty jest problemem dotyczącym wyłącznie mężczyzn. Prostata, czyli gruczoł krokowy jest bowiem jednym z elementów układu moczowo-płciowego. Przerost gruczołu może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Poznaj popularne zioła na prostatę!
Budowa układu moczowego jest inna w zależności od płci. U mężczyzn układ moczowy łączy się z płciowym na wysokości cewki. Przewód więc spełnia podwójną rolę – nie tylko odprowadza mocz, ale również mieszaninę wydzielin z gruczołu krokowego, jąder i innych narządów rozrodczych. Prostata zlokalizowana jest pod pęcherzem moczowym i jest odpowiedzialna za niezwykle ważne funkcje układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Jej przerost, czyli powiększenie może przyczynić się do problemów nie tylko z oddawaniem moczu, ale również w sferze seksualnej. Sprawdź, jakie zioła na prostatę mogą okazać się pomocne!
Czym jest gruczoł krokowy?
Mówiąc o tym, czym jest prostata, należy zauważyć, że jest to gruczoł, który posiada każdy zdrowy mężczyzna. Prostata (gruczoł krokowy) jest narządem mięśniowo-gruczołowym, który stanowi nieodłączną część męskiego układu moczowo-płciowego. Prostata zlokalizowana jest w miednicy mniejszej. Przez miąższ gruczołu przebiega cewka moczowa. Z tego powodu rozrost gruczołu powoduje problemy z oddawaniem moczu. Tylna część prostaty przylega do odbytnicy, dlatego badanie gruczołu odbywa się per rectum. Podstawową funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, które jest nośnikiem plemników.
Najczęstsze problemy z prostatą
Choroby prostaty występują dość często, szczególnie u mężczyzn po 60. roku życia. Zazwyczaj mają związek ze starzeniem się organizmu. Mogą jednak mieć również podłoże w zmianach hormonalnych (spadek testosteronu i/lub estrogenów), uwarunkowaniach genetycznych oraz nieodpowiedniej diecie. Schorzenia w obrębie gruczołu krokowego nie tylko wpływają negatywnie na zdrowie układu moczowego, ale również płciowego. Najczęściej diagnozowane problemy prostaty to:
- przerost gruczołu krokowego;
- zapalenie prostaty;
- rak prostaty.
Przerost prostaty
Zdrowa prostata powinna mieć wymiary 4 × 3 lub 5 × 3,5 cm oraz objętość 25 cm³. Każde odstępstwo od normy jest sygnałem alarmującym o możliwych poważnych zmianach w organizmie. Przerostem gruczołu krokowego określamy łagodny rozrost prostaty. Jest to najłagodniejsze schorzenie tego narządu. Może występować już od 45. roku życia mężczyzny. Związana jest przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi. Powiększenie gruczołu odbywa się stopniowo, dlatego dzięki regularnym badaniom i obserwacji swojego ciała można w porę zdiagnozować problem i zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom i ewentualnym powikłaniom.
Objawy przerostu gruczołu krokowego mężczyzny
Rozrost gruczołu krokowego nie zawsze objawia się bólem krocza. Objawy przerostu prostaty to także:
- ból podczas oddawania moczu;
- ból podczas wytrysku;
- silne parcie na pęcherz;
- częstomocz;
- niemożność opróżnienia pęcherza w całości;
- słaby lub przerywany strumień moczu;
- dłuższa mikcja;
- nietrzymanie moczu;
- krew w moczu.
Stan zapalny prostaty może przebiegać znacznie gwałtowniej. Do wyżej wymienionych objawów może dojść wysoka gorączka, ropny wyciek z cewki, duży ból podczas mikcji, a nawet całkowite zatrzymanie moczu. W przypadku jakichkolwiek symptomów należy bezwzględnie udać się do lekarza.
Leki na prostatę – jak wspomóc leczenie?
Złą informacją jest brak możliwości całkowitego wyleczenia przerostu prostaty. Niestety nie jest możliwe przywrócenie prawidłowego rozmiaru gruczołu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że stosowanie odpowiednich leków powoduje zauważalną poprawę aż u około 75-80%. Leczenie farmakologiczne opiera się więc przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości powodowanych przez przerost prostaty. Terapia polega na podawaniu pacjentowi leków:
- rozluźniających cewkę sterczową (alfa-blokery);
- zmniejszających objętość prostaty o około 25% (finasterydów lub dutasterydów).
Coraz częściej stosowane są również naturalne produkty będące doskonałym uzupełnieniem dla farmakoterapii.
Zioła na prostatę – poznaj mieszanki ziołowe!
Najważniejszym krokiem w walce o zatrzymanie powiększenia prostaty jest wizyta u lekarza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Początkowe etapy choroby i nieprzyjemne dolegliwości mogą zostać złagodzone przez zastosowanie ziół. To także doskonała terapia profilaktyczna. Właściwie skomponowane zioła warto pić w formie naparów. Ponieważ ryzyko rozrostu gruczołu rośnie wraz z wiekiem, profilaktyka powinna być wprowadzona odpowiednio wcześniej. Ziołowie mieszanki są także doskonałym sposobem wspomagania prawidłowego funkcjonowania prostaty. O naturalne kompozycje warto pytać w aptece i sklepach zielarskich.
Łagodny przerost prostaty – co warto pić?
Choć rozrost gruczołu krokowego wiąże się z nieprzyjemnymi i często frustrującymi dolegliwościami, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Aby odzyskać komfort życia, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. W przywróceniu sprawności pomocne będą zioła. Najczęściej polecanymi naturalnymi produktami są:
- ziele wierzbownicy drobnokwiatowej;
- korzeń wilżyny ciernistej;
- ziele nawłoci;
- liść mącznicy;
- pokrzywa;
- palma sabałowa;
- kłącze perzu;
- ziele skrzypu.
Zioła mogą być spożywane osobno lub w formie mieszanki. Najpopularniejszą kompozycję stanowi bonifraterska mieszanka.
Kompozycja opracowana przez bonifraterskich ziołoleczników
Mieszanka składa się z wierzbownicy drobnokwiatowej, korzenia wilżyny ciernistej, nawłoci, liści mącznicy i kłącza perzu. Wszystkie składniki w równych proporcjach należy wymieszać i wsypać do papierowej torebki. Mieszanka wykazuje działanie poprawiające kondycję gruczołu krokowego. Co więcej, ma nie tylko łagodzić objawy, ale również całkowicie zahamować rozwój choroby. Choć terapia nie powoduje skutków ubocznych, zioła należy stosować pod kontrolą lekarza.
Wierzbownica drobnokwiatowa
Chęć uzupełnienia leczenia naturalnymi produktami warto byłoby skonsultować z urologiem. Jednak należy zauważyć, że ziołolecznictwo zaskakuje satysfakcjonującymi efektami. Potwierdzają to zarówno opinie zadowolonych klientów sklepów zielarskich, jak i liczne badania. Często stosowaną rośliną jest wierzbownica drobnokwiatowa, która uśmierza ból, zmniejsza obrzęk i stan zapalny oraz zatrzymuje powiększanie się prostaty. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie wierzbownicy z innymi składnikami, takimi jak:
- kłącze perzu;
- korzeń pietruszki;
- ziele skrzypu;
- ekstrakt z pestek dyni.
Pokrzywa zwyczajna
W rzetelnych opracowaniach medycznych można znaleźć informacje o dobroczynnym wpływie pokrzywy na spowolnienie rozrostu prostaty. Pokrzywa wpływa na poziom hormonów i wchodzi w interakcje z komórkami gruczołu krokowego. Do terapii stosuje się młode liście, korzenie lub sok. Zioło to wykazuje łagodne działanie moczopędne, zmniejszające obrzęk i eliminujące dolegliwości bólowe.
Palma sabałowa
Palma sabałowa od setek lat jest stosowana jako roślina lecznica. Szczególnie cenione są jej owoce. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia przerostu gruczołu krokowego, ale również łagodzi dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego. Palma sabałowa podnosi poziom testosteronu, dlatego zalecana jest mężczyznom mającym problem z jego niedoborem. Znajduje więc zastosowanie nie tylko w leczeniu rozrostu prostaty, ale również przy problemach z potencją.
Nawłoć
Nawłoć jest niezwykle cenionym ziołem. Jego szerokie spektrum działania i korzystne właściwości mogą być pomocne przy różnych schorzeniach. Roślina oczyszcza krew, działa moczopędnie, zmniejsza obrzęki i wykazuje wpływ na leczenie stanów zapalnych. Co więcej, nawłoć łagodzi ból przy oddawaniu moczu i wspiera pracę nerek. Jest także wykorzystywana w celu przyspieszenia gojenia się ran i zmniejszania krwiaków. Roślina oczyszcza układ moczowy, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia cały organizm. Słynie również z właściwości antyoksydacyjnych.
Dodatkowe działania wspierające leczenie
Wśród czynników zwiększających ryzyko przerostu prostaty często wymieniany jest styl życia i dieta. W pierwszej kolejności warto więc zmienić nawyki żywieniowe. Dobrze jest ograniczyć w codziennym menu produkty bogate w niezdrowe tłuszcze, cukier, czerwone mięso i sól. Nadmiar tych produktów wpływa niekorzystnie nie tylko na prostatę, ale na funkcjonowanie całego organizmu. Warto spożywać natomiast świeże warzywa, owoce i produkty o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można wprowadzić również suplementy diety zawierające ekstrakty z pokrzywy, wierzbownicy i owoców palmy sabałowej.
W przypadku wystąpienia przerostu prostaty najważniejsza jest zmiana stylu życia, przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza oraz wspomaganie się naturalnymi produktami. Zioła na prostatę nie tylko łagodzą nieprzyjemne objawy, ale wykazują także działanie hamujące rozrost gruczołu. Połączenie wszystkich elementów terapii umożliwia przywrócenie zdrowia i komfortu życia.
Zobacz też:
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu
- Cewnikowanie pęcherza moczowego – wskazania, zakładanie cewnika
- Ból podbrzusza i jego przyczyny. Jakie choroby objawiają się w ten sposób?
- Ból krzyża i podbrzusza: typowo kobieca dolegliwość? Sprawdź przyczyny
- Zioła na endometriozę — co przyjmować?
- Gruczoły wydzielania wewnętrznego
- Pramolan – kiedy stosować lek? Dawkowanie i przeciwwskazania
- Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego