Ziołolecznictwo

Zioła na płuca — zestawienie

Zioła na płuca — zestawienie

W sezonie jesienno-zimowym układ oddechowy jest wystawiony na dużą próbę. Uporczywy kaszel, katar, gorączka i ogólne rozbicie to jedne z typowych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, w tym płuc i oskrzeli. Jakie zioła na płuca warto stosować przy zakażeniach? Czytaj dalej.

Zioła na płuca często stosuje się w pulmonologii jako wspomaganie leczenia konwencjonalnego. Ich skład pozwala na złagodzenie typowych objawów schorzeń układu oddechowego. Na ogół mają działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i bakteriobójczo. Co więcej, ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny, udrażniają drogi oddechowe i łagodzą podrażnienia. Zioła na płuca w postaci naparu, a także inhalacji zalecane są w celu wsparcia układu odpornościowego, a także wspomagania leczenia wielu chorób, w tym astmy, zapalenia płuc, oskrzeli i przeziębień. Zobacz, które z nich są najskuteczniejsze.

Zioła na płuca — tymianek

Tymianek (łac. Thymus vulgaris) to ziele, które jest kojarzone przede wszystkim z aromatycznymi potrawami. Jego rola nie kończy się jednak na kuchni. Ziołowe napary z tymianku, a także suplementy diety wzbogacone o wyciąg z tej rośliny, są z powodzeniem stosowane jako wspomaganie leczenia schorzeń układu oddechowego. W skład liści tymianku wchodzą m.in. olejek eteryczny będący źródłem tymolu, linalolu, cyneolu, a także związków flawonowych, potasu, żelazu, wapnia i selenu. Warto pić tymianek również ze względu na obecność witamin z grupy B, K, C, D i E.

Napar z tymianku działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ponadto ułatwia odkrztuszanie, dlatego jest rekomendowany w walce z uporczywym kaszlem. Korzystanie z ziela tymianku łagodzi objawy chorób gardła.

Zioła na płuca — babka lancetowata

Babka lancetowata (łac. Plantago lanceolata L.) jest od setek lat stosowana w medycynie naturalnej. Roślina jest źródłem polisacharydów, garbników, flawonoidów, soli cynku, kwasów fenolowych i organicznych. Babka lancetowata skutecznie rozrzedza śluz i dlatego też znacznie zmniejsza mokry kaszel. Co więcej, działa moczopędnie, a zatem skutecznie oczyszcza organizm z zalegających toksyn i pozwala pozbyć się obrzęków. Stosowana jest również w przypadku zapalenia spojówek, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne.

Zioła na płuca — eukaliptus

Eukaliptus znany jest w medycynie naturalnej głównie ze względu na olejek eteryczny znajdujący się w jego składzie. Jego charakterystyczny, chłodzący smak i zapach sprawił, że surowiec wykorzystuje się w pastach do zębów, płukankach do jamy ustnej, a także syropach, maściach, żelach i tabletkach do ssania. Roślina ma szereg zastosowań. Działa wykrztuśnie i dlatego też jest stosowana w leczeniu kaszlu. Jej właściwości bakteryjne sprawiają, że korzysta się z niej w przypadku drobnych infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek eukaliptusowy łagodzi ból, a także oczyszcza zatoki. Produkty na bazie tego ziela dostępne są w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością i aptekach.

Zioła na płuca — miodunka

Miodunka (łac. Pulmonaria) zyskuje coraz większą popularność wśród osób interesujących się zdobyczami fitoterapii. Co ciekawe, była stosowana w chorobach płuc wiele wieków temu, po czym na długie lata zaprzestano jej używania. Roślina ta jest skarbnicą cennych składników odżywczych i o działaniu leczniczym, w tym związków mineralnych (głównie krzemu), saponin, flawonoidów, witamin z grupy B, C i E, garbników i antocyjanów. Miodunka stosowana jest wspomagająco w leczeniu nawracających infekcji dróg układu oddechowego. Jej unikatowy skład sprawia, że wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ekstrakt z zioła regeneruje i wzmacnia błonę śluzową budującą drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie, a także nawilża nabłonek. Wywar z miodunki stosowany jest również jako skuteczny środek moczopędny, co jest pomocne w przypadku konieczności szybkiego pozbycia się z organizmu zalegających toksyn.

Zioła na płuca — mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (łac. Mentha ×piperita L.) to jeden z najpopularniejszych ziół na płuca i inne elementy dróg oddechowych – górnych i dolnych. Można przyjmować ją w postaci aromatycznych naparów (na ciepło i zimno), a także inhalacji i maści. Cenne właściwości prozdrowotne mięty wynikają ze składu olejku eterycznego. Znajduje się w nim m.in. mentol, octan mentylu, mentofuran, izomenton, 1,8-cyneol, a także limonen. Zioło stosowane jest przede wszystkim rozrzedza śluz zalegający w płucach, łagodzi bóle gardła i ułatwia oddychanie.

Mięta pieprzowa jest stosowana również w przypadku:

  • nudności i wymiotów,
  • zgagi,
  • wzdęć,
  • zaburzeń trawienia (ponieważ wzmaga wydzielanie soków trawiennych),
  • zaparć,
  • stanów zapalanych jamy ustnej.

Zioła na płuca — korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji (łac. Glycyrrhizae radix) jest bogaty w takie składniki jak kumaryny, flawonoidy i saponiny triterpenowe. Najcenniejsza w składzie jest jednak glicyryzyna stanowiąca aż do 14% korzenia lukrecji. To dzięki tej substancji czynnej, roślina działa przeciwzapalnie, rozrzedza zalegającą w płucach wydzielinę, a także rozkurczowo na mięśnie oskrzeli. Doniesienia naukowe wskazują na to, że lukrecja może również poprawiać pamięć i łagodzić objawy związane z menopauzą u kobiet.

Zioła na płuca — porost islandzki

Porost islandzki (łac. Cetraria islandica) to organizm, na który składa się zarówno glon, jak i grzyb. W warunkach naturalnych roślina pokrywa najczęściej drzewa i skały. Jest surowcem, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w produkcji syropów na kaszel i tabletek na ból gardła. Skład porostu islandzkiego to przede wszystkim śluzy, polisacharydy, karotenoidy, galantomannany oraz witaminy z grupy B, celuloza i sole mineralne. Ta nietypowa roślina działa przeciwzapalnie i powleka błony śluzowe gardła i przełyku, co łagodzi objawy kaszlu towarzyszącego przeziębieniom.

Innymi ziołami rekomendowanymi jako wspomaganie leczenia chorób górnych dróg oddechowych są:

  • anyż,
  • biedrzeniec,
  • pyłek pszczeli,
  • imbir,
  • dziewanna drobnokwiatowa,
  • wiąz amerykański,
  • rozmaryn,
  • lipa,
  • oregano.

Mieszkanki ziołowe stosowane są wspomagająco w leczeniu chorób układu oddechowego. Zioła na płuca pozwalają pozbyć się lub znaczne łagodzą typowe objawy przeziębień i grypy, w tym kaszel, katar, chrypkę, gorączkę i ogólne poczucie rozbicia. Warto jednak pamiętać o tym, aby osoby, które jednocześnie przyjmują leki, przed zastosowaniem ziół, skonsultowały się z lekarzem. Niektóre z nich mogą wchodzić z interakcje z substancjami aktywnymi leków i tym samym znosić ich działanie.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *