Baza leków

Tabcin – lek na przeziębienie i grypę

Tabcin to popularny lek, dostępny bez recepty. Bardzo często sięgają po niego osoby borykające się z uciążliwymi objawami przeziębienia i grypy. Czy jednak każdy może go stosować? Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do stosowania leku, poznaj skutki niepożądane i przekonaj się, jakie są zalecane dawki.

Tabcin – co to jest?

Tabcin zalecany jest pacjentom z objawami przeziębienia i grypy. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwhistaminowe. Substancją czynną leku jest paracetamol, pseudoefedryna, a także chlorfeniramina. Pierwsza z nich łagodzi ból gardła, głowy, ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Pseudoefedryna ułatwia oddychanie, zwężając naczynia krwionośne i zmniejszając obrzęki. Rolą chlorfeniraminy jest z kolei łagodzenie nieżytu nosa.

Tabcin – zastosowanie

Borykasz się z uciążliwymi objawami przeziębienia lub grypy, czyli gorączką, bólem głowy, bólem mięśni, kaszlem, bólem gardła i katarem? Właśnie w takich sytuacjach można sięgnąć po lek Tabcin. Pamiętaj jednak, że jest to preparat do krótkotrwałego stosowania. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza. 

Tabcin – dawkowanie i droga podania

Lek Tabcin należy stosować zgodnie ze wskazaniami producenta znajdującymi się w ulotce preparatu lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać wyznaczonej dawki. Osoby powyżej 15. roku życia mogą przyjmować 2 kapsułki 3 razy na dobę. Należy je połknąć i popić niewielką ilością wody. Zalecanej dawki, ze względu na działania niepożądane, nie należy przekraczać.

Tabcin – przeciwwskazania do stosowania

Nawet jeśli dokuczają ci objawy przeziębienia lub grypy i są wyraźne wskazania do zastosowania leku, może się okazać, że nie będziesz mógł go zażyć. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Są to m.in. nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, a także choroby układu oddechowego, jaskra, choroby serca, ciężka niewydolność nerek czy wątroby. Przeciwwskazaniem jest również wiek. Osoby poniżej 15. roku życia nie powinny bowiem stosować Tabcinu. Jeśli zażywasz już inny lek zawierający paracetamol, także niewskazane jest przyjmowanie omawianego przez nas preparatu. Ciąża i karmienie piersią także mogą to wykluczać. Bardzo ważne jest, by po zastosowaniu leku nie prowadzić pojazdów mechanicznych czy używać niebezpiecznych urządzeń i narzędzi, ponieważ może on prowadzić do zaburzeń sprawności psychofizycznej.

Tabcin – możliwe działania niepożądane

Do najczęstszych objawów niepożądanych, które pojawiają się po zażyciu leku Tabcin, można zaliczyć: 

  • problemy z oddychaniem;
  • nudności i wymioty;
  • niepokój;
  • zawroty głowy;
  • biegunkę. 

W przypadku reakcji uczuleniowych, problemów z oddychaniem czy reakcji skórnych należy niezwłocznie odstawić lek i skontaktować się ze specjalistą.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *