Pierwsze objawy przeziębienia są wyczuwalne dosyć szybko. Stajemy się zmęczeni, nie mamy siły na wykonywanie podstawowych obowiązków, a dodatkowo uporczywy katar i kaszel uniemożliwiają skupienie się. Jak zatem poradzić sobie z przeziębieniem? Podpowiadamy.
Witamina C na przeziębienie
O niezwykłych zdolnościach witaminy C wiemy od dawna, ale gdzie poza tabletkami możemy ją znaleźć? Na myśl przychodzą oczywiście cytrusy, dlatego herbatka z cytryną, pomarańczą i limonką będzie zawsze dobrym rozwiązaniem. Z mniej oczywistych źródeł wymieńmy pietruszkę, która witaminy C ma nawet więcej niż cytryna, a także maliny, owoce dzikiej róży, paprykę żółtą i czerwoną, kiwi, brukselkę, brokuły i jarmuż. Jeśli musisz wrócić do zdrowia w ekspresowym tempie, warto na śniadanie przygotować sobie odżywcze smoothie z pietruszki, jarmużu, malin, imbiru czy łyżki miodu.
Jak cebula i czosnek pomagają w przeziębieniu?
Dawno temu, chcąc pozbyć się kataru, nasze babcie wkładały sobie do nosa obrany ząbek czosnku i pozwalały jego ostremu zapachowi przeciwdziałać męczącej wydzielinie. Nie jest to może przyjemna terapia, jednak wystarczy ponoć korzystać z niej dziesięć minut dziennie, by szybko zauważyć pierwsze efekty. Warto pamiętać, by nie wpychać czosnku zbyt głęboko, a jedynie pozostawiać go przy wejściu do dziurki.
Jeśli chcesz wypróbować mniej inwazyjny sposób, posiekaj drobno główkę cebuli i zmieszaj ją z kilkoma łyżkami miodu. Po upływie doby odsącz mieszankę i spożywaj trzy łyżeczki syropu dziennie. Mieszankę możesz przechowywać w lodówce nawet dwa tygodnie. Ten domowy sposób na leczenie gardła jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i seniorów.
Płukanki na bolące gardło w przeziębieniu
Gdy zaczynasz odczuwać suchość, podrażnienie lub ból gardła, działaj jak najszybciej. Tabletki do ssania często wysuszają śluzówkę i nie pozwalają w pełni monitorować choroby ze względu na zawarte w nich środki przeciwbólowe. Jak leczyć przeziębienie tą metodą? Najlepszym sposobem będzie płukanie gardła mieszanką kilku łyżeczek soli i ciepłej wody, która ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące. Możesz też płukać gardło wcześniej ostudzonym naparem z szałwii, która działa odkażająco i zwalcza stan zapalny.
W leczeniu bolącego gardła mogą pomóc również specjalistyczne płukanki. Są one wykonywane na bazie łagodzących składników. Szybko przynoszą ukojenie, a kaszel nie jest wtedy tak bardzo uporczywy. Wiele dostępnych produktów tego typu można znaleźć na stronie https://www.drmax.pl.
Zobacz też:
- Sprawdzone i bezpieczne sposoby na ból gardła w ciąży
- Skuteczne sposoby na katar i zatkany nos
- Chlorchinaldin – poznaj zastosowanie i dawkowanie preparatu!
- Zioła na przeziębienie — przegląd
- Infekcja wirusowa – objawy i leczenie. Ile trwa i czym różni się od bakteryjnej?
- Jak pozbyć się flegmy w gardle? Poznaj 7 domowych sposobów
- Chcesz pokonać ból gardła? Oto najskuteczniejsze metody
- Zioła na kaszel – co warto stosować przy przeziębieniu? Poznaj produkty na kaszel suchy (hamujące) i mokry (wykrztuśne)!