Porady medyczne

Sprawdzone i skuteczne sposoby na potówki u dziecka

Sprawdzone i skuteczne sposoby na potówki u dziecka

Te niewielkie krostki najczęściej powstają z powodu przegrzania malucha. Krostki u noworodka pojawiają się na twarzy, na karku, pod pachami, na klatce piersiowej i brzuchu, po wewnętrznej stronie ud. Zazwyczaj są to miejsca, które narażone są na otarcia i przegrzanie. Występują także w pachwinach, czyli tam, gdzie pieluszka ociera się o skórę i dodatkowo ją podrażnia. Choć nie są groźne, mogą wywoływać u dziecka duży dyskomfort z powodu pieczenia i swędzenia. W konsekwencji maluch będzie marudny, a nawet płaczliwy. Jedno jest pewne, nie można ich lekceważyć, bo mogą przeobrazić się w większe ropne zmiany. 

Czym są potówki u dzieci?

Potówki to małe krostki, zlokalizowane najczęściej na plecach, karku, pod pachami, na klatce piersiowej i brzuchu dziecka. Potówki powstają wtedy, gdy dziecku było za ciepło, było ubrane nieodpowiednio do temperatury. Dodatkowym czynnikiem, który powoduje powstanie potówek jest wilgoć. 

Jak wyglądają potówki u dziecka i gdzie się pojawiają? 

Dziecko się poci, skóra zostaje podrażniona i pojawiają się na niej małe zmiany, które wypełnia pot. Możesz zauważyć na skórze pociechy skupiska drobnych i czerwonych krostek. Potówki najczęściej pojawiają się na plecach, karku, pod pachami, na klatce piersiowej i brzuchu malucha. Nie są groźne, ale mogą powodować swędzenie i pieczenie, przez co maluch będzie rozdrażniony. Często są one powodem płaczu i tego, że dziecko jest marudne. Jeśli masz obawy i nie jesteś pewny, że widoczne zmiany to potówki, najlepiej udaj się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje problem.

Zobacz także:  Jakie są najczęstsze błędy w naszym żywieniu?

Przyczyny powstawania potówek u dzieci

Potówki u dzieci powstają przede wszystkim na skutek przegrzania. Do innych czynników, które mogą wpływać na powstawanie tych małych krostek, zalicza się:

  • zakładanie ubrań z nieodpowiedniego materiału, który nie przepuszcza wystarczająco powietrza;
  • zakładanie za małych i przez to obcisłych ubranek;
  • ocieranie się skóry dziecka o skórę, co powoduje podrażnienie;
  • zbyt rzadkie kąpiele;
  • używanie kosmetyków, które dodatkowo podrażniają delikatną skórę dziecka.

Jak widać, przyczyn potówek u dziecka może być co najmniej kilka. Przeczytaj, jak im zapobiec na naszedziecko.pl!

Czy potówki to także problem dorosłych? 

Potówki to nie tylko problem najmłodszych, bowiem mogą pojawić się także u dorosłych. W takich sytuacjach najczęściej są efektem otyłości, nieodpowiedniej higieny, nadmiernej potliwości i niewłaściwej, niedostatecznej higieny. 

Jak walczyć z potówkami u dziecka?

Choć potówki są niegroźne, to mogą budzić u malucha duży dyskomfort. W związku z tym każdy rodzic zadaje sobie pytanie, co na potówki u dziecka? Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. 

Po pierwsze nie należy skupiać się jedynie na leczeniu problemu, ale przede wszystkim znaleźć jego przyczynę. To powinien być pierwszy krok do walki z potówkami u dziecka. Koniecznie sprawdź, czy używasz odpowiednich, delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, które nie powinny powodować podrażnień. Zwróć większą uwagę na dostosowanie ubioru maluch do panującej temperatury i nie doprowadzaj do przegrzania. Sprawdź również, czy ubranka wykonane są z dobrej jakości materiałów. Najlepiej sprawdzą się delikatne i przewiewne bawełniane ubranka. 

Jeśli wiesz już, co mogło być przyczyną powstawania potówek u twojego dziecka, możesz skupić się na wyleczeniu potówek. Oczywiście najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie preparaty. 

Domowe sposoby na potówki u niemowląt i starszych dzieci 

Możesz również wypróbować domowe sposoby na potówki. Oto one.

  1. Najlepiej w miarę możliwości nie zakrywać tych miejsc, dać skórze możliwość regeneracji i nie podrażniać jej dodatkowo. 
  2. Delikatna kąpiel również może złagodzić swędzące zmiany na skórze dziecka i przynieść mu ulgę.
  3. Zaleca się dodawanie do kąpieli krochmalu lub przygotowanie ziołowego naparu na przykład z rumianku. 
  4. Kolejnym domowym sposobem na potówki są specjalne zasypki dla niemowląt, które łagodzą świąd i pieczenie.
Zobacz także:  Szczury w Paryżu – problem czy nieodłączny element krajobrazu?

Jak zapobiegać powstawaniu potówek i u najmłodszych?

Aby uniknąć potówek u dziecka, po pierwsze zadbaj o jego odpowiednią higienę. Staraj się unikać tłustych kosmetyków, które mogą dodatkowo zatykać pory. Postaw na delikatne kosmetyki bez zbędnych dodatków, dostosowane do wieku dziecka. Każdy rodzic powinien to wiedzieć, jednak warto o tym powiedzieć — nie wolno wyciskać potówek u dziecka. Pilnuj również tego, aby dziecko było ubrane odpowiednio do temperatury, nie dopuszczaj do tego, by w domu było zbyt gorąco. 

Jeśli tylko możesz, daj skórze malucha chwilę odpoczynku i przewiewu. Ubieraj malucha w ubranka wykonane z dobrych i lekkich materiałów. Unikaj sztucznych, które nie przepuszczają powietrza. Jeśli masz wątpliwości lub skóra dziecka jest mocno zaczerwieniona, koniecznie udaj się do lekarza, który najlepiej oceni te dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. 

Dziecko to ogromne szczęście, ale także wyzwanie. Właściwa pielęgnacja i zapewnienie odpowiedniej higieny to podstawa, która z pewnością nie sprawia rodzicom problemów. Jednak pojawienie się potówek u dziecka zawsze może się przydarzyć i nie ma w tym nic dziwnego. Warto wtedy udać się na konsultację u lekarza lub spróbować delikatnych domowych sposobów na złagodzenie uciążliwych dolegliwości.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Nie mam dziecka, ale mam potówki 🙂 Fajnie było przeczytać na ich temat tekst i dowiedzieć się czegoś nowego. Dzięki za umilenie mi porannej kawy i czasu w pracy. Chętnie skorzystam z Waszych rad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *