Choroby narządu ruchu

Łokieć tenisisty – co ma wspólnego to schorzenie z grą w tenisa?

Łokieć tenisisty – co ma wspólnego to schorzenie z grą w tenisa?

Łokieć tenisisty zaliczany jest do grupy schorzeń – tendinopatii. Jest to dość szerokie pojęcie obejmujące różnego rodzaje bóle wywołane przeciążeniem ścięgien. Zwykle nie towarzyszy im żaden stan zapalny. Łokieć tenisisty i inne tendinopatie mogą być niebezpieczne, gdy pozostają nieleczone. Objawy tego schorzenia są sygnałem organizmu do wprowadzenia zmian w twoich nawykach. Jeśli to zignorujesz, może dojść do degeneracji tkanek i trwałego zwyrodnienia łokcia.

Co to jest łokieć tenisisty?

Zastanawiasz się, co to jest łokieć tenisisty? Ta męcząca dolegliwość ma właściwie niewiele wspólnego z grą w tenisa. Jest to entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Za tą trudną do wymówienia, zapamiętania i zrozumienia nazwą kryje się stosunkowo prosta i powszechna przypadłość. Jest to przeciążenie przyczepów ścięgien do kości. Tego typu dolegliwość może ci się przydarzyć, gdy nakłada się na siebie kilka różnych mikrourazów.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty może się pojawić na skutek kilku różnych przyczyn. Czasem dochodzi do tego przy wielokrotnym powtarzaniu tych samych czynności. Przykładem szkodliwego ruchu przedramienia i nadgarstka jest chociażby wielogodzinne skręcanie mebli. Prostowniki nadgarstka narażone są wówczas na długotrwały skurcz, bez odpowiedniego czasu na regenerację.

Popularną przyczyną łokcia tenisisty jest też wielogodzinna praca przy komputerze, bez jakichkolwiek przerw. Pozycja, która często wywołuje tę dolegliwość to: nadgarstki oparte o powierzchnię stołu i lekko uniesione dłonie. Może ona wywołać stan zapalny niekiedy prowadzący właśnie do tzw. łokcia tenisisty. 

Osoby uprawiające niektóre sporty w sposób niewłaściwy i niekontrolowany są szczególnie narażone na tego typu urazy. Zła biomechanika ruchu to częsta przyczyna łokcia tenisisty. Jest to powszechna kontuzja wśród graczy w squasha. Jeżeli podczas tej gry niewystarczająco angażujesz swój tułów, obręcz barkową i nogi, prawdopodobnie rekompensujesz to niepożądanym ruchem prostownika nadgarstka. Częste granie w ten sposób mocno naraża cię na łokieć tenisisty.

Zobacz także:  Gęsia stopka – gdzie się znajduje i jak rozpoznać jej stan zapalny?

W związku z charakterystyką tego schorzenia, łokieć tenisisty najczęściej spotykany jest wśród: 

  • mechaników;
  • szwaczek;
  • pracowników biurowych;
  • sportowców;
  • muzyków;
  • informatyków. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać tę dolegliwość.

Łokieć tenisisty – objawy

Gdy dobrze znasz objawy łokcia tenisisty, jesteś w stanie szybko go rozpoznać i adekwatnie zareagować. Wówczas, ból i dyskomfort szybko ustąpi, a ty będziesz mógł powrócić do normalnego funkcjonowania.

Najczęstszym i najbardziej uciążliwym objawem łokcia tenisisty jest ból po lewej stronie stawu łokciowego. Zdarzają się przypadki, w których promieniuje on aż do przedramienia lub nawet do nadgarstka. Często może nasilać się podczas ruszania ręką lub przy zaciskaniu dłoni. Nie jest to ból nie do zniesienia. Jednak może on utrudniać normalne wykonywanie codziennych czynności. W skrajnych przypadkach zadania, takie jak podniesienie kubka lub otworzenie drzwi, mogą okazać się niemożliwe. 

Silnemu bólowi łokcia towarzyszy często osłabienie siły mięśniowej ręki, cieplejsza temperatura łokcia i niewielka opuchlizna w jego okolicy. 

Łokieć tenisisty – jak leczyć?

Proces leczenia łokcia tenisisty nie może się rozpocząć bez prawidłowej, rzetelnej diagnozy. Ból z boku łokcia nie zawsze musi oznaczać łokieć tenisisty. Czasem może on wskazywać na poważniejsze dolegliwości, np. związane z kręgosłupem lub klatką piersiową. Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest odnalezienie źródła problemu. W tym celu najlepiej udać się ortopedy lub wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Wizyta u specjalisty rozpoczyna się zwykle od wywiadu i badania przedmiotowego. Czasem lekarz może zalecić ci wykonanie badania USG. Prześwietlenie potwierdza postawioną diagnozę, pomoże ustalić wielkość problemu, lub zweryfikuje błędne założenia lekarza. 

Leczenie łokcia tenisisty wygląda różnie i jest zależne od jego przyczyny. Zalecaną przez specjalistów metodą szybkiej rekonwalescencji jest odpoczynek. Uszkodzona tkanka potrzebuje czasu i odpowiednich warunków, aby się w pełni zregenerować. Czasem unikanie pewnych czynności jest niemożliwe. Jeśli nie pozwala na to charakter twojej pracy, postaraj się zmodyfikować regularnie wykonywane czynności. Postaraj się zachować większą ostrożność lub dodać więcej przerw.

Zobacz także:  Odruch kolanowy – czym jest i czy trzeba go badać?

Istnieje metoda leczenia łokcia tenisisty, która daje bardzo szybkie efekty. Jest to zastrzyk z osoczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu PRP. Ten zabieg musi być zawsze wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza ortopedę. Decyzja o zastrzyku także należy do twojego lekarza.

Istnieją specjalne kliniki, które leczą przyczyny i objawy łokcia tenisisty falą uderzeniową. Ta nieinwazyjna metoda odbywa się z użyciem specjalnego sprzętu. Jest ona bardzo skuteczna (leczy aż do 80% przypadków). Zabieg ten powinieneś/aś powtórzyć kilka razy, aby uzyskać najlepsze efekty. Działa on pobudzająco na produkcję kolagenu przez twój organizm. Jednocześnie skutecznie rozluźnia mięśnie. Oba te efekty pomagają szybko wyleczyć łokieć tenisisty.

Łokieć tenisisty – jak leczyć ćwiczeniami?

Leczenie łokcia tenisisty nie jest proste i zwykle wymaga dość sporo czasu. Niestety nie istnieją żadne badania potwierdzające stuprocentową skuteczność żadnej znanej dotychczas metody. Mogą być ci potrzebne masaże, terapia ultradźwiękowa lub domowe okłady z lodem.

Możesz wykonywać też ćwiczenia na łokieć tenisisty, które uśmierzą ból lub częściowo rozluźnią napięcie w mięśniach. W tym celu wyczuj palcami bolesny punkt i lekko uciskaj go palcem wskazującym. Kontynuuj tę czynność aż do ustania bólu. Jeżeli zacznie się on nasilać, natychmiast przestań.

Spróbuj też powoli zginać i prostować nadgarstek. Wykonuj ten ruch jak najobszerniej, w miarę swoich możliwości. Podobne ćwiczenia na rozluźnienie mięśni przynoszą raczej chwilową ulgę i nie są stosownym leczeniem.

W przypadku zaniechania lub nie podjęcia leczenia łokcia tenisisty, grozi ci trwały uraz lub operacja. Kluczem do powrotu do zdrowia jest zmniejszenie napięcia mięśnia prostownika palców. Możesz osiągnąć to unieruchamiając rękę. Jeżeli mimo długiego, systematycznego leczenia, objawy łokcia tenisisty nie ustają lub się nasilają, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zobacz także:  Ból i sztywność w stawach, czyli zapalenie kaletki – jak wrócić do pełni sił i mobilności?

Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *