Baza leków

Debridat – co to jest? Zastosowanie, przeciwwskazania

Debridat to lek, który znalazł zastosowanie w leczeniu zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Warto podkreślić, że preparat dostępny jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Czy może powodować skutki uboczne? Jakie są przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne? Sprawdź!

Debridat – co to jest?

Debridat to lek stosowany w leczeniu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Substancją czynną leku jest trimebutyna. To właśnie ten składnik wpływa na poprawę pracy jelit. 

Debridat – zastosowanie

W jakich przypadkach można stosować lek Debridat? Lekarz może zalecić włączenie tego preparatu do terapii pacjenta w sytuacji, gdy ten zmaga się z zaburzeniami perystaltyki jelit. 

Debridat – dawkowanie i droga podania

Preparat dostępny jest w postaci tabletek oraz granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Zarówno o dawce, jak i drodze podania decyduje lekarz. Zazwyczaj u osób dorosłych zaleca się stosowanie 3 razy na dobę dawki 100 mg (w tabletkach). Ulotka przypadku dzieci do 6. miesiąca życia mówi o stężeniu 2,5 ml, 2-3 razy na dobę (w zawiesinie). U dzieci mających o 6 miesięcy do roku można podwoić stężenie (5 ml, również 2-3 razy na dobę).

Debridat – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Debridat jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Dotyczy to zarówno substancji czynnej, jak i pomocniczych. W przypadku tabletek do tych ostatnich należą laktoza jednowodna, żelowana skrobia kukurydziana, hypromeloza 6 mPa.s, glikolan sodowy skrobi, kwas winowy, dwutlenek krzemu, stearynian magnezu Jeśli pojawią się niepokojące dolegliwości po zażyciu leku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Debridat – możliwe działania niepożądane

Debridat, podobnie jak wiele innych preparatów, może powodować pewne skutki uboczne. Zaliczają się do nich między innymi: 

  • niestrawność;
  • wzmożona senność;
  • uczucie suchości w ustach;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności. 

Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *