Porady medyczne

Czy laser może usunąć bliznę bez śladu?

Czy laser może usunąć bliznę bez śladu?

Laser to skuteczne narzędzie do poprawy kondycji skóry. W mało inwazyjny sposób pobudza przebudowę tkanki i przyczynia się do wygładzenia niedoskonałości, w tym również blizn. Przy pomocy lasera można zredukować bliznę, ale czy możliwe jest jej całkowite usunięcie? Skuteczność zabiegu w dużej mierze zależy od indywidualnych czynników. Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu blizn.

Dlaczego blizny nie znikają?

Blizna to ślad po skaleczeniu, oparzeniu, zabiegu chirurgicznym lub stanie zapalnym. Po zranieniu skóry fibroblasty stają się aktywniejsze i zaczynają produkować duże ilości kolagenu. Komórki te pracują nad odtworzeniem tkanki, ale niestety nie zawsze są w stanie przywrócić jej pierwotną strukturę. Efektem jest powstanie tkanki bliznowatej, która na początku ma różowawy odcień, a z czasem staje się biała, ale nadal widoczna na tle zdrowej skóry.

Im głębsze uszkodzenie skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że blizna nie zniknie po zagojeniu się rany. U niektórych osób nawet płytkie rany pozostawiają trwałe ślady. Od czego to zależy? Wiele czynników może przyczynić się do widoczności blizny, m.in.:

  • głębokość i rodzaj urazu (rana cięta lub szarpana);
  • wiek – wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność skóry do samoregeneracji, przez co rany goją się trudniej;
  • stan zdrowia, np. zaburzenia hormonalne, cukrzyca;
  • indywidualne cechy organizmu, np. skłonność do tzw. bliznowców;
  • rozdrapywanie krostek i innych zmian skórnych towarzyszących trądzikowi.

Jak działa laser na blizny?

Laser usuwa bliznę przy pomocy impulsów światła o wysokiej energii. Precyzyjnie wprowadza kontrolowane uszkodzenia termiczne w strukturze skóry, pobudzając ją do przebudowy kolagenu. Podczas laserowego usuwania blizny dochodzi do rozbicia zbyt grubych włókien kolagenowych i zastąpienia ich właściwie zbudowaną tkanką. Laseroterapia wpływa również na poprawę ukrwienia skóry, dzięki czemu obszar występowania blizny odzyskuje prawidłowy koloryt. Przy pomocy lasera można usunąć zarówno świeże, jak i utrwalone blizny.

Czynniki, od których zależy skuteczność laserowego usuwania blizn

  • Profesjonalizm wykonania zabiegu – laserową redukcją blizn zajmują się lekarze medycyny estetycznej, np. z Kliniki Ambroziak w Warszawie. Przed zabiegiem musi odbyć się konsultacja, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań oraz dobranie odpowiednich parametrów zabiegu.
  • Seria zabiegów – blizna nie znika po jednej sesji. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów laserowych. Należy przestrzegać harmonogramu sesji ustalonego przez lekarza. Liczy się nie tylko ich liczba, ale też częstotliwość. Rezygnacja z terapii w trakcie może sprawić, że blizna pozostanie widoczna.
  • Zabiegi uzupełniające – w niektórych przypadkach korzystne jest zastosowanie kilku metod usuwania blizn jednocześnie. Warto skorzystać z terapii łączonej, jeśli lekarz ją zaleca. Zastosowanie kilku uzupełniających się zabiegów medycyny estetycznej może znacznie przyspieszyć proces redukcji blizny i zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że zniknie ona bez śladu.
  • Zalecenia po zabiegu – ważną rolę w skuteczności laserowego usuwania blizn odgrywa również postępowanie Pacjenta po zakończeniu terapii. Jedną z najważniejszych zasad jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym przez kilka tygodni po zastosowaniu lasera na bliznę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych zabiegach laserowych, odwiedź tę stronę.

Treść promocyjna


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2024

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *