Baza leków

Jak działa Clatra? Kiedy warto ją stosować? Czy Clatrę mogą zażywać dzieci? Clatra a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Clatra to wydawany na receptę lek o działaniu przeciwhistaminowym. Doskonale sprawdza się  w procesie łagodzenia i niwelowania objawów alergii. Zawarta w Clatrze bilastyna ogranicza reakcje alergiczne. Bywa także zalecana w chorobach zatok.  

Clatra – co to jest?

Alergia sezonowa i różnorodne reakcje alergiczne dotykają wiele osób i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kluczowe w leczeniu tego rodzaju objawów są środki przeciwalergiczne. 

Clatra jest preparatem zaliczanym do leków przeciwhistaminowych II generacji. Zawiera substancję czynną o nazwie bilastyna. Clatra to środek podawany doustnie. W porównaniu do leków I generacji charakteryzuje się wyjątkowo szybkim i długo utrzymującym się działaniu. W większości przypadków nie ma konieczności zażywania większej ilości, niż jedną dawkę na dobę. 

Clatra należy do grupy leków o działaniu przeciwhistaminowym. Są to leki przeciwalergiczne. Ich działanie opiera się na odwracalnym wiązaniu z odpowiedzialnymi za rozwój stanów zapalnych receptorami histaminowymi. 

Blokując ich działanie, Clatra przyczynia się do złagodzenia objawów alergii, takich jak:

  • katar sienny,
  • nieżyt nosa,
  • świąd,
  • wysypki, 
  • zapalenia błony śluzowej nosa,
  • alergicznego zapalenia spojówek.

Clatra jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Występuje w 3 postaciach. Optymalną formę podania należy indywidualnie dobrać wspólnie z lekarzem. Można zażywać roztwór doustny 2,5 mg/ml, tabletki 20 mg, bądź zalecane dla dzieci tabletki do ssania 10 mg. 

Clatra nie jest lekiem sterydowym, nie zawiera w swoim składzie także antybiotyków. 

Clatra – zastosowanie

Clatra jest lekiem przeciwhistaminowym, najczęściej stosowanym w procesie łagodzenia objawów alergicznych występujących sezonowo, bądź kontaktowo. Najczęściej jest zalecana pacjentom zgłaszającym objawy takie jak katar, kichanie, zaczerwienione i łzawiące oczy, a także nieżyt nosa. W rzadszych przypadkach Clatra jest zalecana także podczas leczenia pokrzywki oraz swędzącej wysypki na tle alergicznym. 

Clatra – dawkowanie i droga podania

Leki przeciwhistaminowe, dostępne jedynie na receptę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Clatra zawiera w jednej tabletce odpowiednią dawkę dobową. 

Zarówno dla dzieci powyżej 12 roku życia, osób starszych, jak dorosłych, 20 mg jest dawką zalecaną. Nie należy jej samodzielnie zwiększać w trakcie trwania leczenia. 

Dzieci w wieku 6-12 powinny przyjmować Clatrę dla dzieci o dawce 10 mg. 

Przyjmowanie leku powinno odbywać się między posiłkami. Nie należy popijać Clatry sokiem grejpfrutowym, zmniejsza on bowiem działanie leku aż o 30%. 

Tabletki Clatra można wygodnie dzielić na pół, tak aby każdy mógł je wygonie połknąć. Najlepszą porą do zażywania leku jest poranek, ponieważ zalecane jest przyjmowanie go na czczo. W przypadku pominięcia dawki należy odczekać od 1 do 2 godzin po posiłku, a tabletkę popić szklanką wody. 

W zależności od rodzaju alergii Clatrę można przyjmować doraźnie, okresowo, bądź stale. 

Clatra nie wchodzi w interakcje ze spożywanym alkoholem. 

Clatra – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwskazaniem do zażywania Clatry jest nadwrażliwość na którąkolwiek z zawartych w niej substancji, zarówno czynnej jak i pomocniczych. 

Należy także pamiętać, że Clatra nie jest odpowiednim lekiem do stosowania w okresie ciąży. Podczas karmienia piersią należy indywidualnie skonsultować z lekarzem prowadzącym korzyści oraz zagrożenia wynikające z przyjmowania bilastyny, będącej składnikiem aktywnym w Clatrze. 

Dodatkowym przeciwskazaniem dla zażywania Clatry są także zaburzenia pracy nerek. Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 12 roku życia. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wdrożyć Clatrę do procesu leczenia młodszych dzieci. 

Należy także pamiętać, aby nie łączyć jej z lekami przeciwgrzybiczymi, takimi jak ketokonazol, lekami immunosupresyjnymi, takimi jak cyklosporyna, a także z niektórymi antybiotykami (np. ryfampicyna i erytromycyna). 

Clatra – możliwe działania niepożądane

Zażywanie Clatry wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej są one niegroźne:

  • bóle głowy,
  • senność,
  • wzmożony apetyt,
  • uczucie suchości w nosie,
  • zmęczenie.

W niektórych przypadkach jednak mogą wystąpić także nieprawidłowości w zapisie EKG, podwyższone stężenie lipidów w badaniach krwi, a także zaburzenia pracy nerek oraz wątroby.  

I pacjentów o niewielkiej masie, bądź u dzieci można zaobserwować także częste występowanie zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. Warto zaznaczyć, że częstotliwość występowania jakichkolwiek skutków niepożądanych podczas zażywania Clatry jest w pełni uzależniona od czynników osobistych i nie da się ich w pełni przewidzieć. 

Objawami wskazującymi na nadwrażliwość na którykolwiek ze składników znajdujących się w Clatrze mogą być:

  • obrzęk w obrębie twarzy i jamy ustnej, 
  • zawroty głowy,
  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • utrata świadomości,
  • obrzęk lub zaczerwienienie skóry,
  • zapaść.

Każdy objaw niepożądany, niezależnie od stopnia zagrożenia należy zgłosić oraz skonsultować z lekarzem. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *