Ból

Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?

Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?

Jeżeli doskwiera ci uciążliwy ból w okolicy pępka, powinieneś skontaktować się z lekarzem. W niektórych sytuacjach świadczy to o poważnych chorobach. Ból w jamie brzusznej często rozkłada się na większy obszar i ciężko przypisać go do jednego miejsca. Warto jednak zwracać uwagę na czynniki towarzyszące bólowi, jego czas trwania. Skuteczna diagnoza zawsze opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem.

Ból pępka i w okolicy – przyczyny

Jama brzuszna zawiera wiele różnych narządów. Układ pokarmowy jest dość podatny na uszkodzenia i nieprawidłowości. Wiele z nich objawia się właśnie bólem koło pępka. Poznaj kilka najczęstszych przyczyn bólu w okolicy pępka.

Ból po prawej stronie pępka

Jeśli odczuwasz ból brzucha w okolicy pępka, po jego prawej stronie, prawdopodobnie oznacza to zapalenie wyrostka robaczkowego. Taki ból po prawej stronie pępka może nasilać się podczas kaszlu lub przy dotykaniu zmienionego chorobowo miejsca. Objawy towarzyszące to m.in.:

  • brak apetytu;
  • nudności;
  • wymioty;
  • gorączka. 

Obawiasz się, że ból w okolicy pępka u ciebie lub twojego dziecka ma właśnie taki charakter? W tej sytuacji warto jak najszybciej udać się do lekarza. Leczenie wyrostka robaczkowego przeważnie sprowadza się do konieczności wykonania zabiegu. Zignorowane dolegliwości stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ból z lewej strony pępka

Ból wokół pępka, a szczególnie z jego lewej strony, może oznaczać stan zapalny uchyłków jelita. W sytuacji zamknięcia ujścia przez masę kałową ból przypomina ten, który towarzyszy zapaleniu wyrostka. Stan zapalny organów można wykryć dzięki badaniom:

  • OB;
  • CRP;
  • morfologii krwi;
  • obrazowaniu jamy brzusznej. 

Jeśli odczuwasz ból z lewej strony pępka, warto udać się do lekarza. W przeciwnym razie możesz dopuścić do rozwoju poważnej choroby jelit.

Ból w pępku a ciąża

Ból pępka i brzucha nie jest wcale dziwnym objawem przy ciąży. Dolegliwość ta jest spowodowana rozrastaniem się macicy. Gdy ta się powiększa, zaczyna naciskać na jelita, pęcherz i wszystkie okoliczne narządy. Ból w pępku podczas ciąży może przypominać kolkę lub być ostry jak wbijanie szpilki. Zdarzają się przypadki, w których promieniuje na boki i rozkłada się na cały brzuch. Jeśli objawy te cię niepokoją, warto skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha wokół pępka – zapalenie organów układu trawiennego

Charakterystyczny ból pępka w środku i w jego okolicy może wiązać się ze stanem zapalnym żołądka lub dwunastnicy. Taka dolegliwość zwana jest nieżytem żołądkowo-jelitowym. Powstaje na skutek podrażnienia i zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu mogą być:

  • infekcje bakteryjne i wirusowe;
  • zatrucia alkoholowe;
  • przyjmowanie niektórych leków – w szczególności niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

W sytuacji, gdy pojawi się taki ból w okolicy pępka, umów się na wizytę do lekarza. Doradzi on w sprawie najbardziej skutecznego leczenia.

Ból pępka przy dotyku – pozostałe przyczyny

Jeśli ból brzucha wokół pępka pojawia się wraz z opuchlizną, może to być przepuklina – ale nie tylko. Podobnie objawia się też czyrak i ropień. 

Kobiety mogą odczuwać ból w okolicy pępka spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa. Jest to typowy ból owulacyjny, która pojawia się nagle około 10-16 dnia cyklu menstruacyjnego. Jest bardzo intensywny, ale na szczęście ustępuje samoczynnie po upływie kilku sekund. Może trwać maksymalnie do kilku minut.

Bóle brzucha pod pępkiem a przepuklina

Ból pod pępkiem jest też typowym objawem pojawiającym się przy przepuklinie pępkowej. To schorzenie najczęściej dotyka kobiet. Przepukliny zwykle powstają w miejscach obniżonej oporności ściany brzusznej. Gdy przez mięśnie i powięź pod skórę przedostają się otrzewna i narządy – tworzy się przepuklina.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka a przepuklina

Nie jest to schorzenie, które spotyka wyłącznie dorosłych. Spowodowany przepukliną ból brzucha u dziecka w okolicy pępka jest dość częstą przypadłością. Zwykle cierpią na nie dzieci w pierwszych miesiącach życia. Pępek, jako rana po pępowinie, jest newralgicznym miejscem zmniejszonej sprężystości tkanek – szczególnie, gdy dochodzi do nieprawidłowego gojenia. Problem ten przeważnie jednak ustępuje sam.

Ból wokół pępka a przepuklina u dorosłych

Przepuklina i ból w okolicy pępka u dorosłych zwykle ma charakter nabyty. Może pojawić się:

  • po ciąży;
  • u osób otyłych;
  • u chorych na nowotwory brzucha. 

Takie sytuacje wymagają specjalistycznego leczenia i nie ustąpią same.
Ból w okolicy pępka nie zawsze świadczy o dolegliwości chorobowej. Jednak nie należy go ignorować – w niektórych przypadkach pozwala zdiagnozować poważne schorzenia. Jeśli odczuwasz nietypowy ból w okolicy pępka przy ucisku lub ostry ból pochodzący z wewnątrz – skontaktuj się z lekarzem. Możliwe, że trzeba będzie wykonać kilka specjalistycznych badań w celu zdiagnozowania dolegliwości. To pozwoli dobrać najlepszy sposób leczenia.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *