Ból

Odczuwasz ból nadgarstka? Co robić, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas? Sprawdź nasze porady!

Odczuwasz ból nadgarstka? Co robić, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas? Sprawdź nasze porady!

Ból nadgarstka to specyficzna dolegliwość, która może się pojawić nie tylko u osób aktywnych fizycznie, ale także tych, które większość czasu spędzają przed komputerem. Czasem jest to tylko nadwyrężenie – przeciążenie stawów i mięśni, które mija samoczynnie po kilku dniach. Co jednak robić, gdy ból nadgarstka utrzymuje się przez dłuższy czas? Dowiedz się, kiedy wystarczy zastosować maść i okłady, a kiedy może być konieczne usztywnienie bolącego nadgarstka.

Co może powodować u ciebie ból nadgarstka?

Gdy boli cię nadgarstek, w pierwszej kolejności ważne jest ustalenie, co jest przyczyną problemu. Od tego będzie zależał sposób leczenia bólu.

Choć nie widać tego z zewnątrz, nadgarstek jest bardzo złożoną strukturą. Składa się z wielu kości, mięśni, ścięgien i nerwów, które wspólnie odpowiadają za wykonywanie ruchów dłonią. Gdy któryś z wymienionych elementów ulegnie nadwyrężeniu lub uszkodzeniu, odczuwasz to właśnie jako ból nadgarstka. Co robić, aby ustalić przyczynę bólu? W tym celu wykonuje się najczęściej badanie rentgenowskie lub USG, a czasami również dodatkowe testy. Na tej podstawie lekarz może stwierdzić, że ból nadgarstka jest spowodowany:

  • nadwyrężeniem;
  • zespołem cieśni nadgarstka;
  • zapaleniem stawów;
  • złamaniem, skręceniem lub zwichnięciem.

Zanim poczujesz ból nadgarstka: co robić, by uniknąć tego problemu?

Gdy ból nadgarstka jest spowodowany wypadkiem lub innym uszkodzeniem mechanicznym, nie masz wpływu na jego przyczynę – jedyne, co możesz zrobić, to zająć się leczeniem urazu. W wielu przypadkach ból nie pojawia się jednak nagle, ale jest spowodowany niewłaściwymi nawykami.

Warto je zmienić, zanim po raz pierwszy poczujesz ból nadgarstka. Co robić, aby skutecznie zapobiegać tej dolegliwości? Ważne jest zachowanie właściwej higieny pracy. Jeśli korzystasz z komputera, postaraj się przyzwyczaić do myszy pionowej, która w znacznym stopniu odciąża nadgarstek. Istotna jest także wysokość krzesła i biurka – blat powinien znajdować się nieco poniżej łokci. Od czasu do czasu dobrze jest przerwać pracę i wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających nadgarstki.

Boli nadgarstek – co robić? Maści, okłady, a może usztywnienie?

Jakie maści na ból nadgarstka warto stosować?

Maści, które stosuje się w przypadku bolącego nadgarstka, mają szerokie działanie. W ich składzie znajdują się zarówno środki przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Będą więc pomocne w przypadku urazów mechanicznych oraz stanów zapalnych. Większość maści na ból nadgarstka jest dostępna bez recepty.

Jak robić okłady na obolały nadgarstek?

Okłady sprawdzą się przede wszystkim w przypadku lżejszych dolegliwości, np. nadwyrężenia nadgarstka. Do ich wykonywania można wykorzystać zarówno ciepłą, jak i zimną wodę (ale nie lód). Taki zabieg, stosowany kilka razy dziennie, powinien przynieść ulgę w ostrym bólu i zwiększyć ruchomość nadgarstka.

Jakie ćwiczenia na bolący nadgarstek?

Niektóre ćwiczenia na bolący nadgarstek możesz wykonywać w domu, jednak w pierwszej kolejności udaj się na wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista pokaże ci, jak ćwiczyć, jakie akcesoria możesz wykorzystywać, może także zaproponować dodatkowe zabiegi lub terapię manualną. Nadgarstek odciąża się za pomocą prostych ćwiczeń rozciągających. W domu możesz zastosować niewielkie piłeczki do masażu czy rollery.

Czy ćwiczenia są odpowiednie zawsze, gdy boli nadgarstek? Co robić, gdy doszło do urazu mięśni, ścięgien czy więzadeł? Wówczas trzeba na jakiś czas wstrzymać się z tego typu aktywnością fizyczną. Powrót do ćwiczeń jest możliwy tylko po konsultacji z fizjoterapeutą.

Kiedy konieczne jest usztywnienie bolącego nadgarstka?

Usztywnienie bolącego nadgarstka może być konieczne zarówno w przypadku nadwyrężenia, jak i stanu zapalnego czy urazu. O tym decyduje najczęściej lekarz lub fizjoterapeuta. Na usztywnienie możesz się też zdecydować, aby chronić nadgarstek podczas uprawiania sportu.

Lekką, stabilizującą opaskę stosuje się przede wszystkim przy łagodniejszych dolegliwościach: nadwyrężeniu, zwichnięciu czy u osób chorujących na zapalenie ścięgien. 

Powyższe formy ochrony nie wystarczą jednak na silniejszy ból nadgarstka. Co robić, gdy dojdzie do złamania czy przewlekłego zapalenia? Wkładanie nadgarstka w gips nie zawsze jest konieczne. Wielu lekarzy stosuje w takich przypadkach sztywne ortezy, które ułatwiają dbanie o higienę i normalne funkcjonowanie na co dzień.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *