Ból

Ból głowy w ciąży – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak go pokonać?

Ból głowy w ciąży – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak go pokonać?

Ból głowy jest dla każdego człowieka sporym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu, dlatego tak wiele osób korzysta z leków na ból głowy. Nie każda tabletka nadaje się jednak dla przyszłej mamy. Jeśli jesteś w ciąży, musisz nie tylko zadbać o łagodzenie bólu w odpowiedni sposób, ale też ustalić jego przyczyny. O czym może świadczyć ból głowy w ciąży? Sprawdzamy! 

Ból głowy w ciąży i jego przyczyny

Skąd bierze się ból głowy w ciąży? Powodów jest wiele. Najczęściej w taki sposób przypominają o sobie hormony, jednak nie tylko one są przyczyną bólu. Każdy etap ciąży to szereg zjawisk, które mogą prowadzić do nasilenia się bólu głowy. Co powinnaś wiedzieć na ten temat? 

Ból głowy w ciąży – 1 trymestr

Ból głowy na początku ciąży wynika przede wszystkim z nagłych i intensywnych zmian hormonalnych, m.in. ze zwiększonej produkcji progesteronu i estrogenu. Skutkiem są m.in. częste mdłości i wymioty, ogólne pogorszenie nastroju oraz tkliwość piersi. Do tego dochodzą uciążliwe migreny i zawroty głowy. Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży ma też związek z większą wrażliwością na zmiany ciśnienia, a przede wszystkim na jego nagłe spadki. 

Ból głowy w ciąży – 2 trymestr

Ból głowy w drugim trymestrze ciąży najczęściej związany jest ze zmęczeniem i brakiem snu. Problemy z zasypianiem wynikają z kolei z takich zmian, jak powiększanie się macicy i bóle pleców. Drugi trymestr ciąży to jednocześnie częste problemami z obrzękami kończyn i skurczami mięśni, bólem kręgosłupa oraz nasilającymi się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Wszystkie te przypadłości, choć niegroźne, negatywnie wpływają na twoje samopoczucie i sprawiają, że dobry sen staje się rzadkością. 

Co powinno cię zaniepokoić w tym okresie? Przede wszystkim te bóle głowy w ciąży, które mają związek z podwyższonym ciśnieniem. Taki problem powinnaś omówić z lekarzem. Niepokojącym zjawiskiem jest też ból głowy w ciąży, któremu towarzyszą problemy z podwójnym widzeniem, białkomoczem oraz obrzękami kończyn. Takie symptomy mogą wskazywać na zatrucie ciążowe, które może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. 

Ból głowy w ciąży – 3 trymestr

W ostatnim trymestrze ciąży musisz wyjątkowo kontrolować stan swojego zdrowia. Zaawansowana ciąża to nasilające się bóle kręgosłupa oraz problemy z zasypianiem. To również spory stres oraz rozdrażnienie. Wszystko to sprawia, że ból głowy w ciąży w trzecim trymestrze jest jeszcze bardziej uciążliwy. Jak łagodzić go na tym etapie?

W ostatnich tygodniach ciąży powinnaś zadbać o zwiększenie ilości magnezu w swoim menu i pić więcej wody. Musisz też więcej odpoczywać i pilnować, by nie obciążać dodatkowo kręgosłupa. 

Ból głowy po porodzie 

Wiesz już, skąd najczęściej bierze się ból głowy przed porodem, pora zatem sprawdzić, co robić z tą przypadłością już po rozwiązaniu. Ból głowy po porodzie często jest reakcją na silne emocje, które towarzyszą narodzinom dziecka. Swoje robi też zmęczenie, stres związany z ciągłą opieką nad i nieprzespane noce. Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje trochę czasu na poradzenie sobie z kolejnymi zmianami, a to oznacza kolejną burzę hormonów i związany z tym zjawiskiem ból głowy.

Bóle głowy w ciąży – co robić?

Co brać na ból głowy w ciąży? Przede wszystkim to, co jest całkowicie bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka. 

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży

Jeśli chcesz w bezpieczny sposób pokonać ból głowy w ciąży, możesz skorzystać z naturalnych metod leczenia.

Zmień styl życia 

Im zdrowszy styl życia będziesz prowadziła, tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka. Unikaj stresujących sytuacji i częściej spaceruj na świeżym powietrzu. Pij też więcej wody, gdyż jej brak jest jedną z przyczyn bólu głowy. Zadbaj również o zdrowy sen i staraj się więcej odpoczywać. Dzięki temu bóle głowy staną się rzadsze i mniej uciążliwe. 

Zadbaj o zdrową dietę 

Dla przyszłej mamy zdrowa dieta jest bardzo ważna. Co natomiast powinnaś jeść, by ból głowy w ciąży nie dokuczał ci tak często? Przede wszystkim te produkty, które są dobrymi źródłami magnezu. Kasza gryczana, pestki dyni czy banany mogą zdziałać cuda.

Naturalne metody łagodzenia bólu głowy w ciąży 

Jeśli chcesz złagodzić ból głowy, sięgnij po następujące metody:

  • relaksująca kąpiel w ciepłej wodzie;
  • napar z melisy lub rumianku;
  • drzemka przy otwartym oknie;
  • masaż czoła i skroni;
  • zimne okłady na skronie i czoło;
  • ćwiczenia łagodzące napięcie mięśni.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Ból głowy w ciąży w większości przypadków ma związek ze stresem, zmianami hormonalnymi i skomplikowanymi procesami przebiegającymi w organizmie przyszłej matki. Nie powinien on wzbudzać zaniepokojenia, jednak całkowite ignorowanie tej przypadłości może się okazać błędem. 

Co powinno zwrócić twoją uwagę? 

Przede wszystkim pojawienie się nagłego i bardzo silnego bólu głowy, któremu mogą towarzyszyć inne dolegliwości (np. zaburzenia neurologiczne, gorączka, ogólne pogorszenie stanu zdrowia). Pamiętaj, że w takim przypadku ból głowy w ciąży może być symptomem:

  • niedokrwistości;
  • nerwobólu;
  • dolegliwości związanych z kręgosłupem;
  • zakrzepicy naczyń żylnych mózgu;
  • stanu przedrzucawkowego;
  • zatrucia ciążowego.

Lekarz a tabletki na ból głowy 

Z lekarzem możesz skonsultować się również wtedy, gdy chcesz częste bóle głowy w ciąży łagodzić tabletkami. Specjalista pomoże ci wybrać taki lek, który będziesz mogła przyjmować w bezpieczny sposób, sprawdzi też przy okazji ogólny stan twojego zdrowia. Dzięki temu zyskasz pewność, że z twoim zdrowiem nie dzieje się nic złego, a dziecku w twoim brzuchu nic nie zagraża. 
Ból głowy w ciąży to popularne zjawisko, które najczęściej związane jest z hormonami. Zwracaj jednak uwagę na jego częstotliwość oraz na to, czy bólowi nie towarzyszą inne dolegliwości. Podczas ciąży kontrola stanu zdrowia jest przecież wyjątkowo ważna, zatem każda przypadłość powinna zostać odnotowana.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *