Ból

Czujesz ból biodra w ciąży? Poznaj skuteczne metody radzenia sobie z bolącymi biodrami

Czujesz ból biodra w ciąży? Poznaj skuteczne metody radzenia sobie z bolącymi biodrami

W okresie oczekiwania na dziecko chcesz jak najlepiej dbać o siebie i niepokoi cię ból biodra w ciąży? Zazwyczaj nie ma powodu do obaw – to normalna reakcja fizjologiczna organizmu na zachodzące w nim zmiany. Jeśli jednak ból mocno ci dokucza, wypróbuj polecane sposoby na to, by skutecznie sobie z nim poradzić.

Ból biodra i pośladka w ciąży: czy masz się czego obawiać?

W okresie ciąży możesz być szczególnie wyczulona na wszelkie sygnały płynące z ciała. Jakikolwiek ból bywa dla ciebie powodem do niepokoju. Być może zauważyłaś, że od pewnego czasu bolą cię stawy biodrowe lub kolanowe. Czy jest to problem, który należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę?

W większości przypadków ból biodra w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Odpowiada za niego relaksyna – hormon wydzielany przez ciałko żółte, łożysko i błonę śluzową macicy. Jego rolą jest przygotowanie ciała do porodu. Pod wpływem relaksyny stawy biodrowe, miednica, szyjka macicy, więzadła maciczne i spojenie łonowe rozluźniają się, aby ułatwić rodzącemu się dziecku przejście przez kanał rodny.

Działanie relaksyny jest ważne, ale ma też swoje skutki uboczne. Jeśli odczuwasz ból biodra i pośladka w ciąży lub zauważasz mniejszą ruchomość stawów, przyczyną jest właśnie relaksyna. W okresie ciąży jesteś również bardziej narażona na urazy i kontuzje.

Kiedy zgłosić się z bolącymi biodrami w ciąży do lekarza?

Ból spowodowany zmianami w ciele nie powinien być intensywny. Jeśli biodra bolą cię tak mocno, że nie możesz chodzić, siedzieć ani spać, przyczyną może być uraz lub choroba. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • rwa kulszowa;
  • zmiany zwyrodnieniowe w stawach;
  • zapalenie stawu biodrowego.

W każdym z takich przypadków należy udać się do lekarza. Specjalista dobierze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne odpowiednie dla kobiet w ciąży i zaplanuje dalszą terapię.

Warto pamiętać, że ból biodra w ciąży mogą potęgować dodatkowe czynniki. Jest to m.in. nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, stania i chodzenia. To naturalne, że w okresie ciąży kręgosłup jest ułożony inaczej – aby zachować równowagę, kobiety chodzą z miednicą i ramionami wysuniętymi bardziej do przodu. Ma to wpływ na biodra, które stają się wówczas bardziej obciążone. Czynnikiem, który ma wpływ na ból bioder i kolan w ciąży, jest także masa ciała. Ten problem częściej dotyka kobiety otyłe lub takie, które w ciąży sporo przybrały na wadze.

Co oznacza ból biodra w poszczególnych trymestrach ciąży?

Podczas kolejnych trymestrów ciąży zmienia się nie tylko twoja sylwetka, ale także funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu ból bioder i kolan w ciąży na różnych etapach może mieć różny charakter.

Ból bioder w ciąży: pierwszy trymestr

W pierwszym stadium ciąży raczej nie powinnaś odczuwać bólu bioder. Jeśli tak się dzieje, przyczyna jest prawdopodobnie inna niż działanie relaksyny. Ból bioder w ciąży w pierwszym trymestrze może być spowodowany urazem lub stanem zapalnym. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

Ból bioder w ciąży: drugi trymestr

Ból bioder w ciąży w 2. trymestrze zaczyna już być na pewno odczuwalny. Przyczyną jest nie tylko działanie relaksyny, ale także inne zmiany w twoim organizmie: zmiana środka ciężkości, inne ułożenie kręgosłupa, szerszy chód. Ból bioder i kolan w ciąży może też być silniejszy, gdy intensywnie przybierasz na wadze.

Ból bioder w ciąży: trzeci trymestr

To właśnie w czasie trzeciego trymestru biodra mogą ci dokuczać najbardziej. Wiele kobiet szczególnie skarży się na ból bioder w ciąży w nocy. Warto wówczas zadbać o odpowiednią pozycję do spania, wygodny materac i poduszkę.

Ból bioder w ciąży a poród – czy ta dolegliwość oznacza, że możesz niedługo spodziewać się rozwiązania? Sam ból bioder nie jest wyraźnym symptomem. Rozpoczynający się poród jest sygnalizowany raczej przez inne rodzaje bólu: w krzyżu, dolnej części brzucha czy kroczu.

Ból biodra podczas snu w ciąży – w jakiej pozycji najlepiej odpoczywać?

W późniejszych etapach ciąży (od ok. 22. tygodnia) spanie i odpoczywanie na plecach nie jest zalecane. Sama zauważysz pewnie zresztą, że ta pozycja nie jest już dla ciebie wygodna. Z tego powodu większość kobiet w ciąży wybiera spanie na boku. Może to jednak potęgować ból bioder w czasie snu. W ciąży warto szczególnie zadbać o komfort odpoczynku. Jak zapewnić sobie wygodne miejsce do spania? Oprócz wygodnego materaca pomoże ci w tym długa, miękka poduszka włożona pomiędzy kolana i uda. Warto też raz na jakiś czas zmieniać stronę, na której się śpi.

Ból bioder w ciąży – ćwiczenia, które przyniosą ci ulgę

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Łagodny, niezbyt intensywny ruch pomoże ci radzić sobie z bolącymi biodrami w ciąży. Ćwiczenia otwierające biodra to także doskonałe przygotowanie do porodu.

Co możesz ćwiczyć, by zredukować ból bioder i kolan w ciąży? Na co dzień możesz wykonywać proste ćwiczenia w domu. Warto też wybrać się na jogę dla kobiet w ciąży (lub poćwiczyć według instrukcji z filmików na YouTube) lub na basen – pływanie w ciąży nie tylko relaksuje, ale również pomaga odciążyć obolałe biodra.

Jak zadbać o siebie na co dzień, aby ograniczyć ból w biodrach?

Czy jesteś w stanie wprowadzić do swojego codziennego życia nawyki, które pomogą ci ograniczyć ból biodra i pośladka w ciąży? Jak najbardziej! Podstawą jest duża ilość odpoczynku, ale możesz zrobić znacznie więcej niż tylko leżenie w łóżku lub na kanapie.

Oto kilka porad dla kobiet, które cierpią z powodu bolących bioder w ciąży:

  • picie dużych ilości wody – nawadnianie organizmu zapobiega skurczom mięśni i usprawnia pracę stawów biodrowych;
  • branie ciepłych kąpieli – woda zmniejsza napięcie w mięśniach;
  • rozgrzewanie obolałego miejsca za pomocą poduszki elektrycznej lub termoforu;
  • relaks na dużej piłce do fitnessu;
  • unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji;
  • noszenie wygodnego, płaskiego obuwia;
  • odpoczynek w leżeniu z nogami uniesionymi do góry;
  • unikanie szybkich i gwałtownych zmian pozycji oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pamiętaj, że w aptekach są dostępne środki i maści przeciwbólowe odpowiednie dla kobiet w ciąży. Bezpiecznie możesz stosować przede wszystkim leki z paracetamolem, a także z ibuprofenem. Jeśli dokucza ci ból biodra, możesz doraźnie sięgać po tego typu środki, aby móc normalnie funkcjonować.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *