Ból

Dokucza ci ból biodra? Sprawdź, co może być jego przyczyną!

Dokucza ci ból biodra? Sprawdź, co może być jego przyczyną!

Bóle bioder utrudniają nie tylko chodzenie czy uprawianie sportu, ale również odpoczynek. Na szczęście w większości przypadków można się ich łatwo pozbyć, stosując leki i fizjoterapię oraz ćwicząc w domu. Dowiedz się więcej na temat bólu biodra!

Co jest najczęstszą przyczyną bólu bioder?

Przeciążenie bioder

Ból bioder jest najczęściej spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Szczególnie dotyczy to osób, które na co dzień nie uprawiają sportu. Nie chodzi tu tylko o wymagające treningi – dla bioder szkodliwe mogą być nawet dłuższe spacery w trudnym terenie. Ból bioder wywołany przeciążeniem najczęściej znika samoistnie po kilku dniach.

Złamanie lub zwichnięcie

Do złamania kości biodrowej lub zwichnięcia stawu biodrowego dochodzi najczęściej w wyniku upadku lub podczas uprawiania sportu. Takim urazom towarzyszy silny ból uniemożliwiający chodzenie, a na biodrze pojawia się obrzęk i krwiak.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienia w stawach biodrowych mają charakter mikrouszkodzeń chrząstki stawowej, które nie mogą ulec regeneracji. Mają do nich skłonność osoby starsze oraz takie, które przeszły już wcześniej urazy lub choroby stawów. Choroba zwyrodnieniowa objawia się bólem i uczuciem sztywności w stawie biodrowym.

Zespół podrażnionego stawu biodrowego

To dolegliwość objawiająca się bólem biodra promieniującym do pośladka i nogi. Charakterystyczny dla zespołu podrażnionego stawu biodrowego jest ból pachwin, nieobecny w innych schorzeniach.

Zobacz także:  Jak pozbyć się bólu brzucha? Sprawdzone sposoby

Rwa kulszowa lub udowa

Rwie kulszowej i udowej towarzyszy bardzo silny ból, promieniujący do pośladka i na całą nogę. Przyczyną tej dolegliwości jest przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na nerwy.

Najczęściej występujące rodzaje bólu biodra

Bóle w biodrach mogą mieć różnorodny charakter. Nie zawsze będą odczuwalne przez cały czas, niezależnie od pozycji ciała. Przy niektórych dolegliwościach uwidaczniają się tylko podczas snu, chodzenia czy uprawiania sportu. Poniżej znajdziesz informacje na temat najczęściej występujących rodzajów bólu bioder.

Czym jest spowodowany ból biodra po zewnętrznej stronie?

Ból biodra po zewnętrznej stronie to często spotykana dolegliwość. Tak naprawdę problem nie dotyczy wówczas samego stawu biodrowego, ale otaczających go tkanek miękkich: mięśni, ścięgien, więzadeł. Dość często pojawia się wówczas ból w lewym lub prawym biodrze i pośladku. W takich sytuacjach zawsze warto udać się do lekarza – ból może być oznaką zapalenia tkanek miękkich.

Ból biodra po wewnętrznej stronie – objaw stanu zapalnego

Gdy ból biodra przy chodzeniu i innych czynnościach jest odczuwany po prawej stronie, może to oznaczać, że rozwinął się u ciebie stan zapalny. W takim przypadku pomoże leczenie odpowiednio dobrane przez lekarza: leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Spanie na boku a ból biodra. Czy zmiana pozycji pomoże?

Jeśli podczas spania na boku odczuwasz ból kości udowej i ból samego biodra, może to być objaw zapalenia kaletki krętarza większego kości udowej. Ta dolegliwość jest odczuwana głównie podczas leżenia na boku, ale może się też nasilać podczas wstawania z krzesła czy wchodzenia po schodach. Spanie na brzuchu czy na plecach niewiele tu pomoże – ból może być mniej odczuwalny, ale jego przyczyna nie zniknie.

Ból biodra w ciąży: czy to normalne?

Na ból biodra w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze, skarży się wiele kobiet. O ile nie jest bardzo intensywny, zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Jest to efekt uboczny działania relaksyny – hormonu rozluźniającego stawy, miednicę i inne narządy w pobliżu macicy. To swego rodzaju przygotowanie do porodu, które ma ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Ból biodra w ciąży jest nieprzyjemny, ale nie powinien cię niepokoić. Aby go złagodzić, możesz wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia lub pływać w basenie.

Zobacz także:  Ból żołądka – skąd się bierze? Sprawdź, o czym świadczą dolegliwości żołądkowe i jak się ich pozbyć

Jak leczy się ból bioder? Leki, fizjoterapia i ćwiczenia

Choć bóle w biodrach są uciążliwe, w większości przypadku powodujące je dolegliwości są łatwe do wyleczenia. Jeśli powodem jest stan zapalny (tak jest np. w przypadku rwy kulszowej), stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: sterydowe lub niesterydowe. W przypadku zmian zwyrodnieniowych skuteczną metodą leczenia są zastrzyki z kwasem hialuronowym i innymi substancjami podawanymi bezpośrednio do torebki stawowej.

Jeśli w biodrze nie doszło do urazu (zwichnięcia, złamania), warto postawić na zwiększenie ruchomości stawów biodrowych, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni.

 A co, jeśli powodem bólu jest uraz biodra? Wówczas może być konieczne usztywnienie biodra za pomocą ortezy. Do czasu zagojenia się urazu należy się powstrzymać od aktywności fizycznej, ale po zdjęciu ortezy jest ona jak najbardziej wskazana. Rehabilitacja przeprowadzona przez specjalistę pozwoli zwiększyć ruchomość stawów i powrócić do pełnej sprawności. 

Wizyta u fizjoterapeuty

Coraz więcej osób cierpiących na ból biodra decyduje się na wizytę u fizjoterapeuty. Jeśli znasz przyczynę bólu i wiesz, że ćwiczenia, masaże czy zabiegi fizykoterapii ci nie zaszkodzą, to zdecydowanie dobry pomysł. Fizjoterapeuta sprawdzi napięcia mięśniowe wokół bioder, ruchomość stawów i na tej podstawie dobierze odpowiednie ćwiczenia lub terapię. Dzięki temu szybciej powrócisz do zdrowia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć również samodzielnie. Gdy odczuwasz ból biodra w nocy lub przy chodzeniu, postaw na aktywności, których celem jest otwieranie bioder. Możesz wybrać spokojną gimnastykę w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Dobrze sprawdzi się też joga i pilates. Dla osób cierpiących na bóle bioder bezpiecznymi sportami są: pływanie i jazda na rowerze.


Zobacz też:
Zobacz także:  Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *