Każdego roku większość populacji uskarża się na katar sienny. Alergia jest to ogólnie powszechna choroba układu oddechowego. Uczulenia występuje wraz z nadchodzącym kalendarzem pylenia uczulających roślin. Zmaga się z nim około 10-20% społeczeństwa. Do najczęstszych roślin uczulających należą brzoza, trawy czy bylica, ale nie można zapomnieć o jeszcze jednej kategorii alergenu, którymi są zarodniki grzybów pleśniowych występujących w powietrzu.
Nadwrażliwość na któryś z pyłków występuje od razu reakcją układu oddechowego. Do najczęstszych objawów alergii można zaliczyć wodnisty katar, impulsywny atak kichania, uciążliwy zatkany nos, swędzące gardło, zaczerwienione i łzawiące oczy, kaszel oraz świszcząc oddech. Objawy towarzyszące tej chorobie uprzykrzają codzienne życie i obowiązki domowe. Kiedy zmagamy się przez dłuższy czas, nieświadomi z chorobą odczuwamy ciągłe zmęczenie, znużenie, osłabienie i senność. Brak drożności nosa może spowodować ból głowy.
Aby, dokładnie ustalić, na co jesteśmy uczuleni, należy wykonać testy uczuleniowe skórne bądź z krwi. One dokładnie wskażą konkretną alergię, do której można dobrać w konsultacji z lekarzem alergologiem odpowiednie leczenie. Do najskuteczniejszych leków na uczulenia pyłkami należą leki antyhistaminowe dostępne również bez recepty, leki i aerozole obkurczające naczynia nosa, kromony oraz kortykosteroidy. Nie zapomnijmy również o odczulaniu które jest niezbędne w leczeniu alergii.
Nie należy lekceważyć objawów choroby i jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź uzyskać skierowanie do alergologa. Szybkie i efektowne rozpoznanie choroby przez lekarza odmieni nasz komfort życia. Ignorowanie i nieleczenie alergii może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który prowadzi do zagrożenia życia. W takim przypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Następnym objawem jest trudności w skupieniu się, bezsenność, drażliwość oraz popadnięcie w depresję.
Przy odpowiednich dobranych lekach jesteśmy, w stanie zapomnieć o naszej przypadłości.
Na Polskim rynku w aptekach można odnaleźć wiele leków oraz suplementów leków wspomagających leczenie alergii. Apteka gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny posiada w sprzedaży przeróżne preparaty od kropli do oczu, tabletki powlekane, witaminy czy aerozole. Oferta jest szeroka i dopasowana do każdego pacjenta. Uzupełniającym leczeniem wspomagającym, który można zastosować, są to różnego rodzaju inhalatory, preparaty do płukania nosa. Ceny są przystępne i na każdą kieszeń.
Posiłkować się można jeszcze domowymi sposobami na dręczącą nas alergię. Zalecane jest kilkukrotne płukanie oczu z pyłków solą fizjologiczną. Dla lepszej drożności nosa polecane jest oczyszczanie nosa wodą morską w sprayu. W chwili silnego natężenia pylenia nie jest zalecany spacer czy aktywność na powietrzu. Kolejnym krokiem do polepszania samopoczucia jest wietrzenia pomieszczeń mieszkalnych tuż po opadach deszczu, który oczyszcza powietrze z pyłków. Wśród ofert sklepów można odnaleźć liczne oczyszczacze powietrza, które sprawią, że błyskawicznie dostarczą świeże powietrze dla Ciebie i Twojej rodziny. Alergia co prawda zanika czasami sama z siebie, ale w wielu przypadkach musimy się z nią pogodzić i żyć dalej.
Zobacz też:
- Alergiczne zapalenie spojówek – co robić, gdy oczy swędzą, pieką i puchną?
- Jak działa Clatra? Kiedy warto ją stosować? Czy Clatrę mogą zażywać dzieci? Clatra a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Zioła na alergię – co na uczulenia?
- Pronasal – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim calu zażywa się lek Pronasal? Kto może go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Hitaxa – na czym polega działanie leku?
- Rupafin – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania
- Skuteczne sposoby na katar i zatkany nos
- Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?