Pronosal to skuteczny lek antyalergiczny występujący w formie aerozolu donosowego. Zalecany w leczeniu kataru siennego. Nie zawiera histaminy. Niezalecany w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Pronasal – co to jest?
Pronasal to lek w formie aerozolu do nosa. Wykorzystywany w objawowym leczeniu alergii. Lek Pronasal wydawany jest wyłącznie po okazaniu recepty. Występuje w kilku pojemnościach, od 60 dawek do 3 butelek po 140 dawek.
Lek Pronasal zawiera substancję czynną furoinian mometazonu. Charakteryzuje się działaniem przeciwalergicznym oraz przeciwzapalnym. Aplikowany bezpośrednio donosowo pozwala złagodzić objawy zapalenia błony śluzowej, a także zmniejszyć ilość wydzieliny. Niweluje świąd, kichanie oraz uczucie zatkanego nosa.
Lek Pronasal nie zawiera histaminy. Z tego względu w żaden sposób nie wpływa na wyniki testów alergicznych. Dodatkowo należy pamiętać, że aerozol donosowy działa wyłącznie miejscowo.
Pronasal – zastosowanie
Lek Pronasal stosuje się w objawowym leczeniu alergii. Zarówno w przypadku alergii sezonowej, jak i całorocznej. Może być stosowany przy zapaleniu błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym, a także w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych.
Jako lek antyalergiczny może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 6 roku życia.
Pronasal – dawkowanie i droga podania
Lek Pronasal należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Wiele zależy od przyczyny oraz intensywności objawów, a także od wieku i masy pacjenta.
Standardowo w przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się przyjmowanie dawki dwukrotnie w ciągu dnia. W przypadku wyjątkowo uporczywych dolegliwości możliwe jest doraźne zastosowanie trzeciej dawki. Jeśli to również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Maksymalna dawka dobowa to 4 aplikacje do każdego otworu nosa.
U dzieci między 6 a 12 rokiem życia zaleca się jedną dawkę na dobę. W tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność, ponieważ substancja czynna zawarta w leku Pronasal może spowodować opóźnienie wzrostu dziecka. W razie wystąpienia tego zjawiska lekarz może zdecydować o przerwaniu leczenia lub o zmniejszeniu dawki.
Stosując lek Pronasal w leczeniu sezonowego kataru siennego, warto rozpocząć aplikowanie 2-4 tygodnie wcześniej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pojawiania się objawów.
Pronasal – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Pronasal jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze.
Dodatkowo niezalecane jest stosowanie leku Pronasal w przypadku osób cierpiących na czynne zakażenie okolic błony śluzowej nosa. W takim przypadku należy odczekać, aż do pełnego ustąpienia infekcji.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pronasal jest także niedawno przebyty zabieg chirurgiczny, bądź uraz mechaniczny w obrębie nosa. Z korzystaniem z aerozolu należy odczekać do pełnego wygojenia ran.
Przyjmowanie leku Pronasal w trakcie ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane. Lekarz może w wyjątkowych przypadkach podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia.
Pronasal – możliwe działania niepożądane
Zażywanie leku Pronasal może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Są to jednak sytuacje bardzo rzadko spotykane, większość pacjentów nie zgłasza żadnych skutków ubocznych zażywania leku Pronasal.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, takich jak natychmiastowa reakcja alergiczna lub wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
U części pacjentów może pojawić się ból głowy, ból gardła i nosa, a także krwawienie z nosa. Wyjątkowo rzadko spotykanym objawem jest także utrata węchu i smaku.
Zobacz też:
- Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane
- Otrivin – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania leku
- Zyrtec – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Cirrus – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celi zażywa się lek Cirrus? Czy konieczna jest recepta? Od jakiego wieku można stosować Cirrus?
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Jak działa Clatra? Kiedy warto ją stosować? Czy Clatrę mogą zażywać dzieci? Clatra a prowadzenie pojazdów mechanicznych