Problemy z wyraźnym widzeniem i inne schorzenia oczu nie zawsze mogą być leczone ambulatoryjnie. Wielu pacjentów powinno zgłosić się do szpitala w celu wykonania różnych zabiegów, które skutecznie zwalczają jaskrę, zaćmę lub problemy z siatkówką. Jeśli i Ty należysz do tego grona, możesz skorzystać z nowoczesnych metod leczenia opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiedz się więcej o zabiegach na oddziale okulistycznym, których koszty pokrywa NFZ.
1. Leczenie na oddziale okulistycznym – kiedy jest konieczne?
2. Jakie nowoczesne zabiegi okulistyczne finansuje NFZ?
3. Dostępne zabiegi chirurgii plastycznej oczu w ramach NFZ
4. Jak rozpocząć leczenie okulistyczne finansowane przez NFZ?
Osoby ubezpieczone mają możliwość przeprowadzenia leczenia okulistycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach znajdują się obecnie nowoczesne zabiegi, które nie powodują konieczności długiej hospitalizacji i rekonwalescencji. Dowiedz się, jakie nowoczesne zabiegi okulistyczne możesz wykonać w ramach NFZ.
Leczenie na oddziale okulistycznym – kiedy jest konieczne?
Leczenie okulistyczne na oddziale szpitalnym jest konieczne w przypadku pacjentów, którzy nie mogą kontynuować terapii w ramach leczenia ambulatoryjnego. Dotyczy to przede wszystkim osób zakwalifikowanych do przeprowadzenia zabiegów operacyjnych zarówno chirurgii jednego dnia, jak i tradycyjnej, która wymaga kilkudniowego pobytu na oddziale. Na oddział trafiają głównie pacjenci, którzy wykonują operacje siatkówki i usunięcia zaćmy. Z reguły są to zabiegi planowane ze sporym wyprzedzeniem, dlatego osoby, które przebywają w szpitalu, ze spokojem podchodzą do całej sytuacji.
Leczenie NFZ na oddziale okulistyki odbywa się w każdym szpitalu, który podpisał odpowiednią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowa oznacza, że każdy ubezpieczony pacjent może skorzystać z niezbędnej opieki medycznej bez dodatkowych opłat. Nie ma przy tym znaczenia, jaka jest wysokość składki zdrowotnej płaconej przez pacjenta, ani jaki jest koszt wykonywanych u niego procedur. Fundusz finansuje wszystkie potrzebne zabiegi i pokrywa koszty późniejszej opieki na oddziale.
Jakie nowoczesne zabiegi okulistyczne finansuje NFZ?
W nowoczesnej klinice okulistycznej istnieje możliwość wykonania wielu zabiegów finansowanych przez NFZ. Wśród refundowanych zabiegów znajduje się usunięcie zaćmy i jaskry zarówno w czasie dwóch odrębnych zabiegów, jak i w czasie jednej operacji. Ponadto u pacjentów z astygmatyzmem można zastosować soczewki toryczne, które poprawiają krzywiznę oka i zapobiegają nieprawidłowemu rozpraszaniu się światła. Dzięki temu pacjent widzi wyraźniej i lepiej radzi sobie z codziennymi czynnościami, jak np. jazda samochodem. NFZ objął refundacją także zabiegi witrektomii i fakowitrektomii stosowane jako leczenie chorób siatkówki. Pacjenci mogą także umawiać się na:
Pacjent, który decyduje się na leczenie NFZ, może liczyć na pokrycie wszystkich kosztów hospitalizacji i nie tylko. Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca również koszty późniejszych wizyt kontrolnych w poradni okulistycznej, opieki pielęgniarskiej, wymiany opatrunków. Część pacjentów może otrzymać również recepty na leki ze 100% refundacją, czyli wydawane w aptece bezpłatnie.
Dostępne zabiegi chirurgii plastycznej oczu w ramach NFZ
Zabiegi refundowane przez NFZ to również operacje z zakresu chirurgii plastycznej. Wśród nich znajduje się m.in. usuwanie gradówek. Gradówki, które powstają w wyniku zablokowania gruczołów łojowych na powiece, zaburzają estetykę powieki i jej naturalny wygląd. Usuwanie gradówek sprawia, że pacjent nie tylko widzi lepiej, ale i odzyskuje pewność siebie. Ponadto NFZ zwraca koszty usuwania brodawek, cysty i guzków na powiekach, a także wszelkich narośli na spojówce. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać naturalny wygląd i jednocześnie pozbyć się wielu nawracających problemów z oczami bez konieczności korzystania z usług prywatnego sektora medycznego.
Jak rozpocząć leczenie okulistyczne finansowane przez NFZ?
W celu rozpoczęcia leczenia okulistycznego na NFZ pacjent powinien uzyskać skierowanie do poradni okulistycznej od lekarza POZ. Skierowanie umożliwia odbycie bezpłatnej konsultacji z okulistą i podjęcie dalszych decyzji co do zakresu i sposobu leczenia. Lekarz specjalista po wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu i określeniu charakteru zabiegów, które powinny być wykonane na oddziale, kieruje pacjenta do szpitala. W szpitalu pacjent umawia planowany termin zabiegu i dowiaduje się, jakie badania powinien wykonać wcześniej i jak przygotować się prawidłowo do pobytu na oddziale. Pacjent nie musi robić nic więcej, by rozpocząć bezpłatne leczenie, gdyż szpital samodzielnie zgłasza się do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrot kosztów zabiegów i innych procedur medycznych wykonanych u osoby ubezpieczonej.
Tekst promocyjny
Zobacz też:
- Zwrot kosztów leczenia prywatnego – przewodnik po twoich prawach
- Na czym polega chirurgia jednego dnia?
- Ile kosztuje wezwanie karetki bez ubezpieczenia? Odpowiadamy!
- Żółta karetka – co to znaczy? Czym różni się od ambulansu pogotowia?
- Artroskopia kolana – ile procent uszczerbku na zdrowiu?
- Kto może wykonywać zabiegi z medycyny estetycznej?
- Lobotomia – kontrowersyjna metoda leczenia zaburzeń psychicznych
- Zaćma – jakie są przyczyny i dostępne metody leczenia katarakty ocznej?