HIV – zakażenie. Co się z tym wiąże?
Wirus HIV, wprowadzony do organizmu, mnoży się i niszczy układ immunologiczny. Po upływie czasu organizm nie jest już w stanie obronić się przed jakimikolwiek chorobami. Zakażenie wirusem HIV nie wiąże się właściwie z żadnymi charakterystycznymi objawami. Można żyć nawet ponad 10 lat bez wiedzy o występowaniu u siebie wirusa. Warto jednak wykonać test na jego obecność profilaktycznie. Osoba z zakażeniem HIV może nieświadomie zarażać innych. Co więcej, istnieje też wówczas ryzyko zachorowania na AIDS.
AIDS jest rezultatem nieleczonego wirusa HIV. Jest to zespół chorób, na który składają się różne infekcje i nowotwory. Na szczęście, wcześnie wykryte zakażenie wirusem HIV pozwala wyeliminować ryzyko powstania AIDS. Istnieją skuteczne, nowoczesne terapie antyretrowirusowe zapobiegające wystąpieniu choroby. Dlatego też warto się zbadać, nawet jeżeli nie podejrzewasz u siebie obecności HIV.
Czy łatwo zarazić się HIV? Istnieją sposoby zarażenia HIV, które praktycznie gwarantują przekazanie wirusa. Jednak nie można się zarazić w sposób przypadkowy. Dowiedz się, jak możesz się zarazić HIV, abyś był w stanie temu zapobiec.
HIV – jak można się zarazić?
Test na obecność przeciwciał HIV warto wykonać profilaktycznie. Jeśli kiedykolwiek odbyłeś/aś seks bez zabezpieczeń z mało znanym partnerem, jesteś w grupie ryzyka.
Istnieją trzy drogi zakażenia HIV
1. droga zakażenia HIV
Seks bez zabezpieczenia to najbardziej znany sposób na zarażenie się wirusem HIV. Zakażenie następuje po kontakcie z wydzielinami takimi jak sperma, płyn preejakulacyjny lub wydzielina z pochwy. Gdy zetkną się one z błoną śluzową lub uszkodzonym naskórkiem, istnieje ogromne ryzyko zakażenia HIV.
2. droga zakażenia HIV
Korzystanie z tej samej igły, co osoba zakażona. Jeżeli krew nosiciela wirusa dostanie się na twoją skórę, można zarazić się HIV. Wystarczy, że na twojej skórze znajdzie się nawet drobne uszkodzenie. Gdy krew osoby chorej i zdrowej będzie miała ze sobą kontakt, wirus zostanie przeniesiony. Wystarczy też, że zakażona krew dostanie się do oka, nosa, jamy ustnej lub na narządy płciowe. To także oznacza zakażenie HIV.
3. droga zakażenia HIV
W trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Wirus HIV z łatwością może przejść z matki na jej dziecko powyższymi drogami. Z tego powodu każda przyszła matka powinna koniecznie wykonać test na obecność tego wirusa. Warto, aby badanie wykonał także ojciec dziecka. Biorąc pod uwagę drogi zakażenia HIV i łatwość, z jaką wirus ten może się przenosić, należy zachować przezorność. Zdrowie przychodzącego na świat dziecka jest priorytetem rodziców. Dlatego trzeba zadbać o każdą profilaktykę.
Zakażenie HIV – tych sytuacji też unikaj!
Wiesz już, jak zarazić się HIV. Unikaj sytuacji, które mogłyby to spowodować. Należą do nich:
- wstrzyknięcie dożylne,
- przetaczanie zakażonej krwi i przeszczepy narządów od osób niebadanych,
- zranienia igłą lub skalpelem,
- niezabezpieczone kontakty seksualne,
- wspólne używanie lub pożyczanie przedmiotów zanieczyszczonych zakażoną krwią,
- niesterylne zabiegi medyczne.
Jak zarazić się HIV – mity
Wciąż zastanawiasz się, czy łatwo zarazić się HIV? Jeżeli panikujesz, że mogłeś/aś nieświadomie zarazić się wirusem – spokojnie. Sposoby zarażenia HIV wcale nie są tak proste, jak może się to wydawać. W ten sposób z pewnością nie można zarazić się HIV:
- przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorą osobą,
- używanie tej samej szklanki, naczyń lub sztućców,
- podawanie ręki i przytulanie się,
- wspólne pływanie w basenie,
- korzystanie z tej samej łazienki,
- ukąszenie przez komara lub innego owada.
Zakażenie HIV – jak mu zapobiec?
Znasz już sposoby zarażenia HIV. Drogi zakażenia HIV sprawiają, że w niektórych sytuacjach ciężko jest tego uniknąć. Skoro zatem wiesz już, jak można się zarazić HIV, czas poznać sposoby na uniknięcie tego ryzyka.
- W przypadku zaistnienia sytuacji narażającej na zakażenie HIV – natychmiast zgłoś się do szpitala. Wcześnie rozpoczęta terapia antyretrowirusowa pozwala uniknąć zakażenia. Czas gra tu ogromną rolę. Kluczowe są pierwsze godziny (najlepiej 2-3) po zdarzeniu. Jednak reakcja w ciągu 48 godzin często wystarcza, aby zapobiec wystąpieniu HIV.
- Seks z zabezpieczeniem. Oczywiście, najlepiej całkowicie unikać kontaktu płciowego z osobą zakażoną. Jednak jeśli nie masz pewności co do stanu zdrowia partnera, warto zabezpieczyć się profilaktycznie. Dobrej jakości prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Musi być ona założona od początku do końca trwania stosunku. Nie może pęknąć ani się zsunąć. Dbałość o te szczegóły może uchronić cię przed zakażeniem HIV.
- W przypadku rodzenia dzieci przez nosicielki wirusa cesarka może okazać się konieczna. Cięcie cesarskie może skutecznie wykluczyć zakażenie noworodka wirusem. Dlatego też tak ważne jest wykonanie przez matkę badania.
Wiesz już, jak można zarazić się HIV, a jakie sytuacje nie niosą ze sobą takiego ryzyka. Poznałeś/aś też skuteczne sposoby na zapobieganie przestrzenianiu się wirusa. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa i profilaktyki, możesz żyć spokojnie wiedząc, że nie zarazisz się HIV. Jeżeli natomiast jesteś nosicielem wirusa, nie panikuj. Stosując odpowiednie leczenie, możesz żyć w pełni zdrowia. Zadbaj o środki ostrożności, aby nie przekazać zakażenia innym osobom.
Pamiętaj – najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli w twoim życiu zaistniała jakakolwiek ryzykowna sytuacja, udaj się na badanie. Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym lepsze będą jego wyniki.
Zobacz też:
- AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Jak można się zakazić i jak przebiega leczenie?
- Wirus grypy – typy wirusa, drogi zakażenia, leczenie. Jak postępować w przypadku zachorowania na grypę?
- Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór – kiedy można wyjść z domu?
- Ospa: jak długo w domu należy zatrzymać dziecko? Sprawdź!
- Ospa wietrzna u kobiet w ciąży. Jakie ryzyko niesie ze sobą ospa w ciąży dla ciężarnych oraz płodu?
- Półpasiec – jak długo pozostać w domu?
- Małpia ospa – czy stanowi zagrożenie? Poznaj objawy, leczenie i profilaktykę
- Cytomegalowirus – jakie są objawy zarażenia?