Ziołolecznictwo

Irigasin – działanie, sposób użycia, przeciwwskazania. Kiedy można stosować Irigasin?

Irigasin – działanie, sposób użycia, przeciwwskazania. Kiedy można stosować Irigasin?

Płyn Irigasin to bezpieczny środek zalecany podczas problemów z zatokami i nosem. Pozwala na bezpieczne oczyszczenie zalegającej wydzieliny. Wspiera łagodzenie objawów nieżytu nosa spowodowanego alergią lub infekcją. Bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. 

Irigasin – co to jest?

Irigasin jest to wyrób medyczny. Wygodna forma proszku pozwala na szybkie przygotowanie roztworu. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta możliwe jest przygotowanie zarówno płynu izotonicznego, jak i hipertonicznego. 

Płyn izotoniczny umożliwia oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny, a także alergenów, bakterii oraz wirusów. Dodatkowo ma działanie pielęgnujące i nawilżające. Jest to kluczowe w przypadku osób stosujących leki, których skutkiem ubocznym jest wysuszenie śluzówki, a także przebywających w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych. 

Płyn hipertoniczny charakteryzuje się działaniem osmotycznym. Wpływa pozytywnie na obrzęk śluzówki występujący przy katarze siennym lub zapaleniu zatok. 

Irigasin – na co się stosuje?

Płyn Irigasin zalecany jest w przypadku występowania ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok. Doskonale sprawdza się także u osób cierpiących na nieżyt nosa o podłożu alergicznym lub bakteryjnym. 

Stosowanie płyny Irigasin jest zalecane także w trakcie przygotowań do zabiegów chirurgicznych w obrębie nosa oraz zatok. 

Płyn Irigasin poprawia także komfort oddychania po długotrwałym przebywaniu w zanieczyszczonym otoczeniu. Zalecane jest także korzystanie z niego po czasowej ekspozycji na powietrze z wysoką zawartością pyłu. 

Irigasin można stosować także profilaktycznie, dla zachowania odpowiedniej higieny nosa oraz zatok. 

Irigasin – sposób i droga podania

Płyn Irigasin można stosować już od 4 roku życia. Jest to preparat sprzedawany bez recepty. Dzieci mogą korzystać z niego jedynie pod kontrolą dorosłych. 

Chcąc przygotować płyn izotoniczny, do załączonej butelki należy wlać 240 mililitrów przegotowanej, chłodnej wody oraz wsypać zawartość 1 saszetki. 

Płyn hipertoniczny przygotowuje się w podobny sposób, konieczne jest jednak wsypanie 2 saszetek. 

Do przygotowania oraz stosowania płynu należy wykorzystywać jedynie dołączoną butelkę. Po każdorazowym zastosowaniu należy ją umyć, a pozostały płyn wylać. Przy każdym płukaniu należy przygotować nowy, świeży roztwór. 

Irigasin może być bezpiecznie stosowany zarówno w czasie ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Nie wpływa także na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Bezpośrednio po zastosowaniu płynu Irigasin niezalecane jest leżenie, ze względu na możliwość przedostania się roztworu do ucha. 

Irigasin – przeciwwskazania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania płynu Irigasin jest nadwrażliwość na zawarty w nim chlorek sodu. Jeśli podczas stosowania płynu objawy nie ustępują, lecz się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. 

Przeciwskazaniem do stosowania płynu Irigasin jest także całkowita blokada nosa, przy której roztwór nie ma możliwości ujścia. Nie należy stosować roztworu podczas infekcji ucha, bądź występowania uczucia zatkania ucha. 

Niezalecane jest stosowanie płynu Irigasin tuż przed snem. 

W przypadku osób po operacji ucha, przed zastosowanie płynu Irigasin należy skonsultować się z lekarzem. 

Irigasin – możliwe działania niepożądane

Stosowanie preparatu Irigasin jest bezpieczne i nie powinno wywoływać działań niepożądanych. Zalecane jest przeprowadzenia zabiegu zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką. Jeśli jednak zaobserwuje się pieczenie lub szczypanie nosa, należy przerwać płukanie. W przeciwnym razie może dość do krwawienia z nosa. 


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *