Choroby układu oddechowego

Drenaż opłucnej – kiedy się go wykonuje i na czym polega zabieg?

Drenaż opłucnej – kiedy się go wykonuje i na czym polega zabieg?

Drenaż opłucnej to zabieg, który ratuje życie wielu osobom. Odprowadzenie powietrza lub płynu z opłucnej pomaga poradzić sobie z dusznościami i zaburzeniami oddychania. Dowiedz się, na czym polega taki zabieg!

Obecność płynu lub powietrza w opłucnej jest bardzo niebezpieczna – może prowadzić nawet do poważnych problemów z oddychaniem. Na szczęście w większości przypadków można wykonać drenaż opłucnej. To zabieg, który skutecznie oczyszcza jamę opłucnej. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób się go przeprowadza.

W jakich sytuacjach może pojawić się płyn lub powietrze w opłucnej?

W jamie opłucnej u osób zdrowych występuje niewielka ilość płynu opłucnowego. Jest to normalne zjawisko, dzięki któremu zmniejsza się tarcie przy oddychaniu. W przypadku niektórych chorób (gruźlicy płuc, nowotworów) i infekcji (bakteryjnych lub grzybiczych) ilość płynu surowiczego może się jednak niebezpiecznie zwiększyć. Dzieje się tak, gdy zostaje zaburzona równowaga pomiędzy jego wytwarzaniem i wchłanianiem.

Każda z takich sytuacji jest niebezpieczna dla życia i zdrowia. Chory odczuwa wówczas duszności, często także ból w klatce piersiowej. Aby potwierdzić obecność płynu w opłucnej, wykonuje się w szpitalu badania diagnostyczne – RTG, USG, a także pobiera próbkę płynu do badań.

Kiedy jeszcze stan opłucnej wskazuje na konieczność zabiegu?

W niektórych przypadkach w opłucnej może się pojawić nie płyn, ale pęcherzyki powietrza. Takie zjawisko nosi nazwę odmy opłucnowej i również stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Powietrze pojawia się najczęściej po zabiegach w obrębie klatki piersiowej lub po urazach. Występuje samoistnie także u niektórych palaczy. Występowanie zarówno powietrza, jak i płynów w opłucnej, jest wskazaniem do drenażu opłucnej.

Zobacz także:  Astma – objawy, przyczyny i leczenie. Wszystko, co należy wiedzieć o astmie oskrzelowej!

Jak wykonuje się drenaż opłucnej?

Pojawienie się płynu lub powietrza w opłucnej wymaga jak najszybszej interwencji medycznej. Jeśli przyczyną takiego zaburzenia jest infekcja bakteryjna, można zastosować antybiotykoterapię. Najczęściej jednak konieczne jest mechaniczne usunięcie nadmiaru płynu z opłucnej. Taki zabieg nosi nazwę drenażu opłucnej.

Drenaż jamy opłucnej może wykonywać tylko personel medyczny. Zabieg jest dość inwazyjny i niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Jeśli jednak będzie przeprowadzany przez lekarza i z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (specjalnego zestawu do drenażu opłucnej), jest w większości przypadków bezpieczny.

  1. Drenaż opłucnej wykonuje się u osoby leżącej na plecach lub na boku.
  2. Przygotowanie do zabiegu obejmuje podanie dożylnie środka nasennego lub przeciwbólowego, a także odkażenie miejsca wprowadzenia drenu i obłożenie go chustami jałowymi w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.
  3. Sam zabieg polega na wprowadzeniu drenu w miejsce, w którym wykonano wcześniej nacięcie skóry i położonych głębiej tkanek.
  4. Podczas drenażu wykorzystuje się zastawkę wodną, która zapewnia odprowadzanie płynu i powietrza z opłucnej pacjenta, ale uniemożliwia ich cofanie.

Czy drenaż opłucnej jest bolesnym zabiegiem?

Leczenie za pomocą drenażu opłucnej nie jest bolesne, choć wiąże się z pewnym dyskomfortem. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Nieprzyjemne odczucia mogą pojawić się wówczas, gdy dren jest wprowadzany do opłucnej. Do środka dostaje się wówczas czasem niewielka ilość powietrza. Dochodzi przez to do wyrównania ciśnienia w opłucnej, a operowane płuco jest na chwilę wyłączane z procesu oddychania. U niektórych osób pojawiają się wówczas duszności i problemy z oddychaniem.

Ból może być odczuwalny także w miejscu wkłucia drenu i nacięcia skóry, gdy przestaje działać znieczulenie.

Choć wiele osób obawia się drenażu opłucnej, w rzeczywistości jest on bezpieczny. Pamiętaj, że taki zabieg może uratować życie i zdrowie!


Zobacz też:
Zobacz także:  Niewydolność oddechowa – jak rozpoznać niewydolność ostrą i przewlekłą? Objawy i leczenie niedotlenienia
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *