Ból

Co na ból ucha u dziecka? Sprawdzone sposoby

Co na ból ucha u dziecka? Sprawdzone sposoby

Tak naprawdę wszystko zależy od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby. Przy infekcji ucha u dziecka najlepiej działać od razu, jak tylko zauważymy problem i pierwsze symptomy. Jeśli chcesz wiedzieć, co pomaga na ból ucha u dziecka i tym samym ulżyć mu w tej nieprzyjemnej dolegliwości, przeczytaj artykuł.

Ból ucha u dziecka – przyczyny choroby

Ból ucha u dziecka może mieć kilka przyczyn – od infekcji wirusowej i bakteryjnej, przez obecność ciała obcego lub zalegającej woskowiny w uchu, po przewianie czy uraz głowy. Najczęstszym jednak winowajcą jest infekcja wirusowa objawiająca się katarem, zapaleniem gardła lub migdałków. Ostremu zapaleniu ucha środkowego u maluchów sprzyja także budowa anatomiczna ich górnych dróg oddechowych – bliskie połączenie gardła, nosa i uszu w jamie bębenkowej oraz krótka i szeroka, ułożona poziomo trąbka słuchowa. To idealne miejsce dla wirusów oraz bakterii, które z łatwością przedostają się z nosa do gardła i uszu. Stąd tak częste infekcje w tym obszarze, rozpoczynające się najczęściej zwykłym przeziębieniem i katarem.

Wiadomo, że im mniejsze dziecko, tym trudniej o dostateczne wyczyszczenie nosa z zalegającej tam wydzieliny. Im dłużej zalega gęsty śluz z drobnoustrojami, tym szybciej oraz łatwiej o infekcję bakteryjną oraz dalszy rozwój choroby. Kiedy pojawia się ostry ból ucha u dziecka, często jest to początek nadkażenia bakteriami. Dlatego natychmiastowe działanie przy infekcji wirusowej to najlepsza metoda, aby zapobiec dalszym powikłaniom i cierpieniu malucha.

Pierwsze symptomy infekcji ucha u dziecka

Płacz, pocieranie głowy, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu – to najczęstsze symptomy bólu ucha u dziecka w wieku niemowlęcym. Starsze dzieci, które już same potrafią zlokalizować i pokazać rodzicom miejsce infekcji, skarżą się najczęściej na pulsującą bolesność oraz towarzyszący jej szum uszny. Przy zaawansowanej infekcji dochodzi do wycieku z ucha, a u najmłodszych dzieci do 6 m. ż. mogą pojawić się dodatkowo wymioty z gorączką i wtedy pilna staje się pomoc pediatry.

Taki bolesny i ostry stan zapalny ucha trwa najczęściej 1–2 dni, kiedy organizm własnymi siłami próbuje zwalczyć infekcję. Zawsze jednak warto pomóc dziecku i starać się ból szybciej uśmierzyć. Co na bolące ucho u dziecka pomoże najszybciej i najskuteczniej?

Co pomaga na ból ucha u dziecka? Domowe sposoby „od ręki”

Często bywa tak, że dzieci chorują wieczorem albo w weekend, kiedy dostęp do lekarza jest znacznie utrudniony. Z tego powodu większość rodziców jest na to przygotowana, przynajmniej w podstawowym zakresie. W domowej apteczce dobrze jest mieć środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Szybką i skuteczną pomocą przy ostrym zapaleniu ucha u dziecka jest ulżenie mu w bólu przez podawanie ibuprofenu w syropie. Jest to leczenie objawowe i nie zwalnia rodzica z wizyty z dzieckiem u pediatry bądź laryngologa, ponieważ przyczyny bólu ucha mogą być różne. Dopiero lekarz jest w stanie ocenić stan ucha i znaleźć źródło problemu.

Co na bolące ucho u dziecka? Wypróbuj terapię ziołami

Co na ból ucha u dziecka – forum rodziców często podpowiada stare i sprawdzone metody. Geranium, zwane też anginką, to roślina domowa bogata w olejki eteryczne o właściwościach przeciwwirusowych, antybakteryjnych, przeciwzapalnych, a nawet lekko znieczulających. Podobnie działa olejek kamforowy – przeciwbólowo, rozgrzewająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie. Stosowanie go jednak lepiej omówić z pediatrą lub laryngologiem, ze względu na delikatną błonę bębenkową dzieci i ryzyko jej uszkodzenia.

Zioła , które mogą być jeszcze pomocne na ból ucha, to olejek lawendowy, mięta i rumianek. Ciepłe okłady w okolicach bolącego miejsca działają głównie przeciwbólowo i łagodząco na stan zapalny. Kiedy jednak nic nie pomaga, gorączka wzrasta, a ból ucha nie ustępuje, konieczna jest pomoc lekarza. Przy zaawansowanej i bakteryjnej infekcji ucha u dziecka jedynym ratunkiem pozostaje odpowiedni antybiotyk.

Ważne, aby nie bagatelizować tej choroby, ponieważ nieleczona może zmienić się w stan przewlekły lub powodować groźne dla zdrowia dziecka powikłania, w tym ropień czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *