Pierwsza Pomoc

Ciało obce w ranie – co robić? Pierwsza pomoc krok po kroku

Ciało obce w ranie – co robić? Pierwsza pomoc krok po kroku

Ciało obce w ranie niezależnie od tego, czy jest to szkło, metal czy kawałek plastiku, wymaga opatrzenia. Pierwszej pomocy powinien udzielić ktoś, kto będzie wiedział, jak to właściwie zrobić. Poznaj zasady opatrywania ran.

Ciało obce w ranie w pierwszej kolejności kojarzy się z postrzeloną ofiarę napaści albo człowiekiem z nożem wbitym w brzuch. Termin ten dotyczy jednak również ofiar wypadków samochodowych, nieszczęśliwych upadków czy tak zwyczajnych zdarzeń, jak sprzątanie potłuczonego szkła. Niezależnie od tego, co się wydarzyło, należy wdrożyć zasady pierwszej pomocy, aby zminimalizować skutki urazu.

Ciało obce w ranie – pierwsza pomoc

Oto jak pomóc komuś, kto ma ciało obce w ranie.

  1. Pod żadnym pozorem nie usuwaj wystającego ciała obcego z rany, bo ono zatrzymuje krwawienie. Dla wielu osób jest to pierwsza myśl, jednak jeżeli nie chcesz wywołać ogromnego krwotoku, zostaw je tam, gdzie jest. Poza tym nieumiejętne wyjmowanie może również skutkować uszkodzeniem tkanek lub narządów wewnętrznych.
  2. Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem, aby uniknąć zakażenia. Można do tego zastosować jałową gazę.
  3. Opatrunek z bandażu zamocuj dosyć ściśle, ale nie ściskaj zbyt mocno, by nie utrudniać krążenia krwi. Pamiętaj, żeby nie bandażować ciała obcego. Zostaw je na zewnątrz, poza opatrunkiem, ale w taki sposób, aby było stabilne i nie przemieszczało się.

Wykonanie tych czynności powinno poprzedzać wizytę u lekarza lub przyjazd wezwanych na miejsce sanitariuszy. Dobrze jest też unieruchomić część ciała dotkniętą urazem.

Materiały opatrunkowe – jakie warto mieć?

Jeśli stwierdzisz ciało obce w ranie, potrzebujesz materiałów opatrunkowych, by udzielić pomocy. W takiej sytuacji niezbędne są następujące produkty:

  • bandaże w rolkach – mają ustabilizować element tkwiący w ciele;
  • sterylna gaza opatrunkowa – zabezpiecza miejsce urazu przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami;
  • dzianinowa lub samoprzylepna opaska – ma podtrzymywać opatrunek i stabilizatory skonstruowane z bandaży.
Zobacz także:  Wstrząs hipowolemiczny – jak udzielić pierwszej pomocy przy wstrząsie hipowolemicznym, czyli stanie zagrożenia życia?

Ciało obce w ranie nie musi wymagać wizyty na izbie przyjęć lub wzywania karetki. Często są to niewielkie urazy, np. drzazga w palcu, które nie wymagają specjalistycznej interwencji. Niemniej jednak nie można bagatelizować żadnych urazów. Zawsze warto dokładnie dezynfekować ranę i obserwować, czy proces gojenia przebiega pomyślnie. A jeżeli tylko coś budzi twój niepokój, natychmiast zgłoś się do specjalisty, który wszystko ci wyjaśni i ewentualnie zainterweniuje.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *