Porady medyczne

Dawkowanie leków – o czym należy pamiętać? Praktyczne porady

Dawkowanie leków – o czym należy pamiętać? Praktyczne porady

Dawkowanie leków to kluczowa kwestia przy farmakoterapii, jednak cały czas temat budzi wiele wątpliwości i pytań. Poznaj zasady stosowania farmaceutyków.

Niezależnie od tego co nam aktualnie dolega, czy to ból głowy, kaszel lub gorączka, większość z nas natychmiast sięga po leki dostępne bez recepty. Niestety przez to, że są tak łatwo dostępne, a ich ceny nie są wysokie, to wiele osób nie zwraca uwagi na tak istotną kwestię, jaką jest dawkowanie leków. Nie można bagatelizować tego zagadnienia, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie lekarstw może wywołać liczne skutki uboczne. Może się też skończyć tragicznie.

Jak dobierać leki?

Kuracja za pomocą medykamentów może być skuteczna pod warunkiem, że przyjmowane substancje są właściwe dla leczonej przypadłości. Poza tym są inne kluczowe czynniki, takie jak:

  • płeć pacjenta;
  • wiek;
  • waga;
  • przebyte choroby;
  • ciąża;
  • aktualnie inne przyjmowane leki.

Z tego względu nie zawsze standardowa dawka jest tą odpowiednią. Aby uniknąć skutków ubocznych i osiągnąć jak najlepsze rezultaty farmakoterapii, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy udzielą fachowej pomocy. Jeżeli sięgasz po leki bez recepty, to dokładnie zapoznaj się z dołączoną ulotką. Nigdy nie stosuj dawki większej niż zalecana i nie mieszaj lekarstw z tej samej grupy.

Kiedy brać leki?

Pora przyjmowania leków także jest istotna w trakcie kuracji. W ciągu dobowego cyklu w naszym organizmie zachodzi szereg procesów i zmian z nim związanych, np. ciśnienie krwi, temperatura ciała. Z tego powodu niektóre grupy leków warto przyjmować rano, inne z kolei wykazują lepsze działanie, kiedy są stosowane wieczorem. Oczywiście dochodzi tu jeszcze kwestia regularności, która pozwala na utrzymanie właściwego stężenia substancji przez cały czas trwania kuracji.

Zobacz także:  Czy warto poddać się laserowej korekcji wzroku?

Dawkowanie leków – zażywać na czczo czy po jedzeniu?

Inną istotną kwestią jest sposób przyjmowania leków, ponieważ niektóre należy przyjmować na czczo, tzn. około 30 minut przed śniadaniem. Inne w trakcie jedzenia, a jeszcze inne 2 godziny po posiłku. Jeżeli jest to środek przepisany przez lekarza, to z pewnością poinstruuje cię w tym temacie. W przypadku, kiedy zażywasz leki bez recepty lub środki przeciwbólowe, to pamiętaj, aby nie stosować ich na pusty żołądek, bo mogą podrażnić jego śluzówkę.

Z jakiego powodu zawartość żołądka ma znaczenie dla zażywania leków? Otóż niektóre produkty spożywcze mają wpływ na tempo wchłaniania substancji leczniczych, w efekcie stężenie leku we krwi może być zbyt duże lub za małe. Nie tylko więc wystarczy zwracać uwagę na odpowiednie dawkowanie leków, ale również na to, co się je i pije.

WAŻNE:

Nigdy nie popijaj leków sokami, szczególnie pomarańczowym, aroniowym, grejpfrutowym i żurawionowym. Zawsze używaj do tego czystej przegotowanej wody.

Właściwe dawkowanie leków jest kluczem do skutecznej walki z chorobą. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. czas przyjmowania leku, odpowiednią dawkę i wykluczenia z diety substancji, które mogą wpływać na proces wchłaniania preparatu.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *